«Σύγχρονη προσέγγιση του μαγικού κόσμου του τσίρκου, των ζογκλέρ και των ακροβατών», χαρακτήρισε, σε χθεσινή συνέντευξη Τύπου, το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικού Θεάτρου Βόλου (11 - 30 Δεκεμβρίου ) ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Κέντρου Μουσικού Θεάτρου Βόλου, συνθέτης, Δημήτρης Μαραγκόπουλος.
Το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικού Θεάτρου Βόλου (11/12), στο Δημοτικό θέατρο Βόλου, αρχίζει με την ομάδα της Ισραηλινής χορογράφου Ιναμπαλ Πίντο, που θα παρουσιάσει ένα χοροθέαμα που αντιμετωπίζει τον κόσμο του τσίρκου με δημιουργική ματιά. Στις 15, 16/12, ο Πελασγός, ένας σύγχρονος παραμυθάς από το Πήλιο, συναντά έναν Θρακιώτη καραγκιοζοπαίχτη και, μέσω ζωντανής μουσικής και αφήγησης, θα παρουσιάσουν τον "Ορφέα - Από τη γη της Θράκης στη γη των Ισκίων". Στις 17, 18/12, το Μαύρο Θέατρο της Πράγας θα παρουσιάσει τα "Φαντάστικα - Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ". Η Καμεράτα και ο Λάκης Λαζόπουλος θα παρουσιάσουν, στις 22/12, τον "Πέτρο και το Λύκο" του Προκόφιεφ και το "Καρναβάλι των Ζώων" του Σεν Σανς. Στη συναυλία περιλαμβάνεται και κονσέρτο του Μότσαρτ για δυο πιάνα. Διευθύνει ο Αλέξανδρος Μυράτ.
Στο κτίριο Σπίρερ, στις 22, 23/12, τρεις Γάλλοι ζογκλέρ παρουσιάζουν ένα θέαμα γεμάτο ακροβατικά, τραγούδια και πρόζα, ενώ, στις 29, 30/12, ο σύγχρονος Καταλανός περφόρμερ αναβιώνει τα μεσαιωνικά μυστήρια, με ειδικά οπτικά εφέ, παρουσιάζοντας ένα θέαμα με χρώματα και ήχους.