Μπορεί το ξεκίνημα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα να μην ήταν τόσο καλό και να δυσκόλεψε την Εθνική νέων όμως οι διεθνείς μας που δεν έχασαν το κουράγιο τους τελικά χτες τα κατάφεραν και πλέον φιγουράρουν στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε και τη δεύτερη νίκη (μετά από αυτή επί της Σλοβενίας) που χρειαζόταν αυτή τη φορά επί των Τούρκων με 95-73 (ημ. 52-35). Η Εθνική μας επέβαλε γρήγορα το ρυθμό της στο παιχνίδι περνώντας μια διαφορά ασφαλείας και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο από τους Τούρκους που φάνηκαν ιδιαίτερα αδύναμοι να διεκδικήσουν τη νίκη. Μάλιστα για τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Κεραμέα, ήταν πως, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να ξεκουράσει τους βασικούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Τα δεκάλεπτα: 30-18, 52-35, 77-57, 95-73.
Για την Εθνική μας σκόραραν οι: Σπανούλης 9, Κουμπούρας 2, Ζήσης 6, Ταπούτος 10, Μισιακός 15, Χαριτόπουλος 5, Γεωργαλής 11, Γκιζογιάννης 4, Τσιάρας 6, Μπουρούσης 8, Τσιάκος 11, Καϊμακόγλου 8.