ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
ΚΟΤΡΩΝΙΑΣ - ΧΑΛΚΙΑΣ
Ελληνικό αγωνιστικό δίδυμο

* Στην Πάτρα, μετά τον 7ο γύρο ήταν μόνοι στην κορυφή ο Ρουμάνος Ιστρατέσκου και ο Μολδαβός Σβετούσκιν.

Το πιο αγωνιστικό δίδυμο, για το έτος 2002 (αλλά και για προηγούμενα χρόνια), μπορούν να χαρακτηριστούν οι Ελληνες γκραντ-μάστερς Βασίλης Κοτρωνιάς και Στέλιος Χαλκιάς.

Ο πολυπρωταθλητής Ελλάδας και πρώτος Ελληνας γκραντ-μάστερ, Βασ. Κοτρωνιάς, μετά από ένα σερί συμμετοχών σε διεθνή τουρνουά του εξωτερικού, αγωνίστηκε και στον Καναδά και πήρε τη δεύτερη θέση, μετά τον Γάλλο G.M. Ντριγκρίβ. Στον προτελευταίο (10ο) γύρο νίκησε τον Καναδό G.M. Λεσιέζ (βλέπε παρτίδα στην ειδική στήλη), ενώ στον 11ο γύρο έκανε σύντομη ισοπαλία με τον Ντριγκρίβ, εξασφαλίζοντας μόνος του τη 2η θέση και, φυσικά, το αντίστοιχο χρηματικό έπαθλο.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη στο Δ.Τ. του Μόντρεαλ ήταν: 1. Ντριγκρίβ 8,5 β., 2. Κοτρωνιάς 7,5 β., 3. Φτάτσνικ (Σλοβ. 2602) 7 β., 4. Α. Μπάρσοφ (Ουζμπ. 2550) 6,5 β., 5. Νογκουέιρας (Κούβα 2546) 6 β., 6. Τσαρμπονό (Καναδάς 2422) 5,5 β., 7-8. Ροζεντάλις (Λιθουανία 2564), Μπαρντό (Καναδάς 2397) από 5 βαθμούς κ.ά.

Ο νεαρός πρωταθλητής από τη Θεσσαλονίκη και νέος G.M., Στέλιος Χαλκιάς, πήρε πρόσφατα μέρος σε ισχυρό διεθνές τουρνουά στην Ολλανδία, στο οποίο συμμετείχαν κορυφαίοι G.M., όπως οι Γιαν Τίμαν, Ι. Σοκόλοφ, Βαν Βέλι, Γκούρεβιτς (!), που όμως ο Χαλκιάς δεν αντιμετώπισε (τα αρνητικά του ελβετικού συστήματος) κανέναν από αυτούς.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω και από το ότι ο Ελληνας σκακιστής «ζεστάθηκε» στους τελευταίους γύρους, η επιτυχία του είναι μεγάλη αφού κατέκτησε σε ισοβαθμία τις θέσεις 7-14 σε 99 συμμετοχές!

1. Βαν Βέλι (Ολλ. 2645) 8,5 β. σε 9 αγώνες, 2-4 Νίμποερ (Ολλ. 2567), Χάντκε (Γερμ. 2471), Σοκόλοφ (Βοσνία 2677) από 7 β., 5-6 Τσεκάσεφ (2546), Πέεκ (2345) από 6,5 β., 7-14 Σαντόφσκι (2658), Σαντβακάσοφ (2534), Σμέετς (2392), Γιάνσεν (2468), Χαλκιάς (2550), Βαν ντερ Βιλ (2506), Μπέρκβενς (2467), Λομπρόν (2500) από 6 βαθμούς.

* Εληξε με επιτυχία το 4ο Δ.Τ. της Πάτρας που διοργάνωσε η Πνευματική Πολιτιστική Λέσχη Τραπεζικών Υπαλλήλων Πάτρας. Μετά τον 7ο γύρο είχαν ισοβαθμήσει με 6 βαθμούς οι Ιστρατέσκου, Σβετούσκιν και ακολουθούσαν Ριτσάγκοβ, Μαλαχάτκο, Αντιτς κ.ά.

8ος στο Παγκόσμιο ο Κώστας Πρέντος (2009-11-01 00:00:00.0)
Κασπάροβ - Κάρποβ ισόπαλοι στη Ζυρίχη (2006-09-03 00:00:00.0)