Δύναμη στους αγώνες του λαού, αντίσταση στην αντιλαϊκή πολιτική, εγγύηση για τη λαϊκή συσπείρωση, ελπίδα για μια άλλη προοπτική, αποτελεί η ψήφος υπέρ των αγωνιστών δημάρχων, που στηρίζει το ΚΚΕ και άλλες δυνάμεις σε όλη τη χώρα.
Ρίχνουμε λευκό ή άκυρο, εκεί όπου ανταγωνίζονται συνδυασμοί του ΠΑΣΟΚ, του ΣΥΝ, της ΝΔ, για να σταλεί πιο ισχυρό το λαϊκό μήνυμα κατά του νεοφιλελευθερισμού και των αντιλαϊκών πολιτικών.