Με αίτημα να πληρωθούν άμεσα οι αποζημιώσεις για τις καταστροφές που υπέστησαν λόγω του παγετού τα ροδάκινα, συγκεντρώθηκαν χτες μπροστά στα γραφεία του ΕΛΓΑ στη Βέροια πολλοί αγρότες, μέλη του συνδικάτου ροδακινοπαραγωγών Πέλλας - Ημαθίας. Επίσης ζήτησαν να γίνουν άμεσες εκτιμήσεις από τους υπαλλήλους του ΕΛΓΑ, οριστικοποίηση των διαδικασιών και αποπληρωμή όλων των πληγέντων καθώς και κάλυψη ζημιών φυτικού κεφαλαίου.
Στις 8 και 9 Απριλίου 2003 λόγω του παγετού καταστράφηκε το 95% περίπου της αναμενόμενης παραγωγής ροδάκινων, νεκταρίων και βερίκοκων. Οι ζημιές αυτές είναι οι μεγαλύτερες από υπάρξεως της δεντροκαλλιέργειας και έπληξαν καίρια τον παραγωγικό ιστό των τοπικών οικονομιών των νομών Πέλλας και Ημαθίας. Λόγω της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί, οι παραγωγοί, οι φορείς και οι εργαζόμενοι στα κονσερβοποιεία βρίσκονται σε απόγνωση.