Παρασκευή 29 Αυγούστου 2003
Σελίδα 27
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ
Πρώτη και καλύτερη

Αυτή μάλιστα. Ηταν η Εθνική που θέλει να βλέπει ο Γιάννης Ιωαννίδης. Με άμυνα από ατσάλι και κυρίως με διάρκεια στην απόδοσή της. Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε συνέπεια στον τρόπο παιχνιδιού της, γι' αυτό και μετέτρεψε το θεωρητικά πιο δύσκολο αγώνα της για το τουρνουά «Ακρόπολις» σε περίπατο. Κέρδισε εύκολα τη Σλοβενία του Λευτέρη Σούμποτιτς με 76-58 και πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά, όμως το πιο σημαντικό είναι ότι άφησε πολλές υποσχέσεις στο τελευταίο της φιλικό πριν το Ευρωμπάσκετ.

Η άμυνα ήταν και πάλι το Α και το Ω, μόνο που αυτή τη φορά η Εθνική δε χρειάστηκε να χάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο, όπως στους αγώνες Ισραήλ και Πολωνία, αλλά ήταν σοβαρή και έπαιξε πολύ καλά στα μετόπισθεν από το πρώτο κιόλας λεπτό. Με τον Τσακαλίδη φόβητρο μέσα στο καλάθι και τους περιφερειακούς να πιέζουν και να δημιουργούν συνεχώς παγίδες δυσκόλεψαν αφάνταστα τη ζωή των Σλοβένων, που αναγκάζονταν, όποτε δεν «πουλούσαν» την μπάλα, να σουτάρουν απ έξω με άσχημα ποσοστά. Από τη στιγμή δε, που το ριμπάουντ ήταν εξασφαλισμένο χάρη στην πολύ καλή ομαδική δουλιά που γινόταν, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δε δυσκολεύτηκε να επιβάλει γρήγορο ρυθμό στην επίθεση. Με τον Φώτση στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι η κύρια επιθετική αιχμή και τη βοήθεια και του Παπανικολάου η Εθνική προηγήθηκε 17-6 και 22-10 στο 10', ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε να λειτουργεί καλά και η περιφέρεια. Ο Νίκος Χατζηβρέττας, που γενικά έκανε σπουδαίο παιχνίδι, και ο Φραγκίσκος Αλβέρτης με το μακρινό τους σουτ έδωσαν πολλές λύσεις κι έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα στους 22 πόντους (35-13). Οι πόντοι για την Εθνική: Διαμαντίδης 7 (1), Χατζηβρέττας 12 (2), Παπαλουκάς, Παπανικολάου 6, Σιγάλας, Φώτσης 10, Αλβέρτης 8 (2), Ντικούδης 4, Τσακαλίδης 11, Ρεντζιάς 7 (1), Κακιούζης 5 (1) Τσαρτσαρής 6.