Τετάρτη 17 Σεπτέμβρη 2003
Σελίδα 30
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΝΤΕΝΤ-ΠΑΟ 5-0
Ποδαρικό... .εφιάλτης

Σε «εφιάλτη» εξελίχθηκαν τα όνειρα του Παναθηναϊκού για ενα καλό ξεκίνημα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» υπέστησαν βαριά ήττα με 5-0 στο Ολντ Τράφορντ απο την Μάντεστερ Γιουνάιντεντ δείχνοντας φανερά ανέτοιμοι και κατώτεροι των περιστάστεων που απαιτεί ενα τέτοιου είδους παιχνίδι. Η ελλειψη οργάνωσης στο παιχνίδι η τραγική άμυνα και μηδαμινές επιθετικές προσπάθειες συνθεσαν μια απο τις πιο ασχημες βραδιές το «τριφυλλιού» στην Ευρώπη. Πολυ γρήγορα βρέθηκε πισω στο σκορ με 2-0 (Σιλβεστ 13`, Φόρτσιουμ 15`) ενω ήδη στο ημίχρονο είχε δεχθεί αλλα δυο γκολ (33` Σολσκιερ Μπάτ 40`). Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αλλα και παλι οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμό. Το σκορ για τους γηπεδούχους έκλεισε στο στο 84` ο Τζεμπά-Τζεμπά.

Μάντσεστερ: Χάουαρντ, Γκάρι Νέβιλ, Φιλ Νέβιλ, Φέρντιναντ, Μπατ (57' Φλέτσερ), Φαν Νίστελροϊ, Γκιγκς, Σόλσκιρ (45' Μπέλιον), Ο’Σέι (57' Τζεμπά-Τζεμπά) , Φόρτσουν, Σιλβέστρ. Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης (46' Χαλκιάς), Χένρικσεν, Κυργιάκος, Φύσσας, Σεϊταρίδης, Γκούμας (46' Επαλέ), Ζουτάουτας, Μάριτς, Σανμαρτεάν, Παπαδόπουλος (65' Ολισαντέμπε), Κωνσταντίνου.