Τετάρτη 22 Οχτώβρη 2003
Σελίδα 37
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0
Του έμειναν οι ευκαιρίες... .

Κι όμως... Για άλλη μια φορά ο Ολυμπιακός έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ αφού χθες έχασε και από την Γαλατάσαραϊ με 1-0 στο «Κεμάλ Ατατούρκ», ομως για μια ακόμη φορά η εικόνα και το αποτέλεσμα αδικεί τους πρωταθλητές Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν πολύ καλά απέναντι στην τουρκική ομάδα, κατάφεραν να συνέλθουν γρήγορα από το γεγονός ότι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ και έχασαν πολλές ευκαιρίες προκειμένου να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Ομως κάτι η ατυχία κάτι η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μοντραγκόν στέρησαν το κάτι παραπάνω απο την ελληνική ομάδα. Στο ξεκίνημα του αγώνα η τουρκική ομάδα φάνηκε πιο επιθετική δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 9` ο Τζιχάν πλάσαρε άψογα τον Μπούτσεκ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ελλάδας ισορόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και στο 15` έχασαν σπουδαία ευκαιρία για ισοφάριση όταν ο Τζιοβάνι δεν πρόλαβε πάσα του Καστίγιο. Στο 28' και30' ο Μοντραγκόν έσωσε την εστία του σε δυο μακρινά σουτ του Τζόρτζεβιτς (φάουλ) και του Στολτίδη (σουτ έξω απο την περιοχή.). Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά χάνοντας άλλη μια ευκαιρία με τον Καστίγιο (49`) που προτίμησε να σουτάρει παρά να δώσει στον Τζιοβάνι. Η πρωτοβουλία στο παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης και μάλιστα με τον Τζιοβάνι είχαν και δοκάρι (59`).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Μοντραγκόν, Μπούλεντ, Ντε Μπουρ, Αρίφ (76' Πέτρε), Μπατίστα, Χακάν Σουκούρ, Τζιχάν, Πράτες (69' Ουνσάν), Σάμπρι, Εργκιούν, Αϊχάν

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Μπούτσεκ, Βενετίδης, Καρεμπέ, Στολτίδης (62' Καφές), Καστίγιο (78' Γεωργιάδης), Τζιοβάνι, Τζόρτζεβιτς, Μαυρογενίδης (85' Τάτσης), Άντζας, Πάντος, Ανατολάκης

• Στ' άλλα ματς: Λα Κορούνια-Μονακό 1-0, Λιόν-Μπάγερν 1-1, Αντερλεχτ-Σέλτικ 1-0, Λοκομοτίβ Μόσχας-Ιντερ 3-0, Γιουβέντους-Σοσιεδάντ 4-2