ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
53ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΝΔΡΩΝ
Σε μπαράζ πάλι το πρωτάθλημα;

Ο διεθνής μετρ Κ. Μουτούσης (αριστερά) σε παλαιότερο αγώνα με τον G.M. Γ. Νικολαΐδη. Στη συνάντησή τους για το φετινό πρωτάθλημα Ελλάδας επικράτησε ο G.M.!
Την περασμένη Κυριακή στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Ασπροπύργου διεξήχθη ο 9ος και τελευταίος γύρος του 53ου και 26ου Ατομικού Πρωταθλήματος Ελλάδας Ανδρών και Γυναικών 2003, αντίστοιχα, με τις συναντήσεις: Συμεωνίδης - Μαστροβασίλης Θ., Μαστροβασίλης Δ. - Νικολαΐδης, Μουτούσης - Σιγάλας, Χαλκιάς - Μπανίκας και Παπαϊωάννου - Σκαπέρδας. Στις Γυναίκες: Κόντου - Στείρη, Γράψα - Οικονομοπούλου, Στεφανίδη - Φαχιρίδου, Παπαδοπούλου - Σπερδόκλη και Μάκκα Ι. - Πετράκη.

Μετά τις συναντήσεις του 6ου γύρου διεκδικούσαν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας οι: Παπαϊωάννου Γιάννης (ΕΛΟ 2577), Μπανίκας Χριστόδουλος (2522), Μαστροβασίλης Δημήτρης (2512), Χαλκιάς Στέλιος (2546) όλοι Γκραν Μάστερς και με 4,5 βαθμούς. Στην 5η θέση και με αρκετές ελπίδες για τον τίτλο (είχε να αντιμετωπίσει τους αδελφούς Μαστροβασίλη και τον Συμεωνίδη) ήταν και ο GM Γιάννης Νικολαΐδης (2467) που είχε 4 βαθμούς, ενώ ακολουθούσαν οι Μαστροβασίλης Θανάσης (2500) 3,5 β., Μουτούσης Κώστας (Ι.Μ. 2460) 1,5 β., Συμεωνίδης Γιάννης (Ο.Μ. 2340) 1,5 β., Σκαπέρδας Κώστας (Ο.Μ. 2285) 1 β. και Σιγάλας Φραγκίσκος (ΟΜ 2272) με 1 βαθμό. Στο 26ο Ατομικό Γυναικών στον 6ο γύρο επικράτησαν: Στείρη - Παπαδοπούλου 0-1, Μάκκα - Στεφανίδη 0-1, Πετράκη - Γράψα 0-1, Σπερδόκλη - Κόντου 0-1 και Φαχιρίδου - Οικονομοπούλου 1-0. Πρώτη η Παπαδοπούλου με 5 β., Κόντου, Φαχιρίδου από 4,5 β. κ.ά.

Τελικά η πρόβλεψή μας ήταν σωστή, αφού και φέτος ο πρωταθλητής Ελλάδας θα κριθεί στα μπαράζ. Ετσι είχαμε στην πρώτη θέση τους Στέλιο Χαλκιά, Δημήτρη Μαστροβασίλη και Χριστόδουλο Μπανίκα ισοβαθμούντες με 6,5 βαθμούς.

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Κατερίνα Φαχιρίδου με 7 βαθμούς σε εννέα αγώνες.

Αναλυτικότερο ρεπορτάζ θα έχουμε στο επόμενο φύλλο.