Πέμπτη 18 Μάρτη 2004
ΠΑΟ - ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 2-1
Εργο Σανμαρτεάν

Χάρις στα κέφια του Λουτσιάν Σανμαρτεάν ο Παναθηναϊκός φιγουράρει πλέον στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από 5 χρόνια. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 του Πατραϊκού στη Λεωφόρο και με δύο νίκες (1-0 στο πρώτο παιχνίδι) πήραν το «εισιτήριο» για τους «4». Κορυφαίος του αγώνα ο Λουτσιάν Σανμαρτεάν, ο οποίος έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Αξιόμαχη πάντως ήταν και η προσπάθεια των Πατρινών που στο 79ο λεπτό κρατούσαν το 1-1 και απειλούσαν... για τη μεγάλη έκπληξη. Το γρήγορο γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου, που εκμεταλλεύτηκε σέντρα ακριβείας του Ζοέλ Επαλέ μόλις στο 20ό λεπτό, έδωσε την εντύπωση πως οι «πράσινοι» θα περάσουν ένα εύκολο απόγευμα. Οι «πράσινοι» είχαν μεν την υπεροχή αλλά αυτό που ξεχώριζε ήταν οι ενέργειες του Σανμαρτεάν και όχι κάποιο δεύτερο τέρμα. Η έναρξη του Β` μέρους επιφύλασσε την αρχή της αγωνίας για τον Παναθηναϊκό αφού στο 51` ο Γεωργόπουλος ισοφάρισε για τους Πατρινούς. Το γκολ που δέχτηκαν οι «πράσινοι» τους αφύπνισε, καθώς τόσο ο Σανμαρτεάν, όσο και ο Ντεμπά προσπαθούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά. Στο 79' ο Σαμπάνης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Σανμαρτεάν έβαλε τέλος στην αγωνία των γηπεδούχων καθώς έγραψε το τελικό 2-1.

• Μέχρι το 2008 θα παραμείνει στον Παναθηναϊκό ο Εμανουέλ Ολισαντέμπε αφού η «πράσινη ΠΑΕ» ανανέωσε πρόωρα το συμβόλαιο του παίκτη παρά το γεγονός ότι παραμένει τραυματίας.