Πέμπτη 27 Μάη 2004
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΤΕΛΙΚΟΣ
Επίδειξη δύναμης

Τα δόντια ενόψει της συνέχειας αλλά και την αποφασιστικότητά του για την κατάκτηση και του φετινού τροπαίου έδειξε χτες ο Παναθηναϊκός που στον πρώτο τελικό της Α1 που έγινε στα Πατήσια νίκησε άνετα το Μαρούσι με 107-71. Ετσι οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο βήμα από τα τρία που χρειάζονται για να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ παράλληλα με εμφανίσεις σαν τη χτεσινή δείχνουν ότι οι αντίπαλοί του θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ αν θέλουν να ανατρέψουν τα πράγματα. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το ρευστό πρώτο δεκάλεπτο όπου είχαν ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (19-15) άρχισαν να ζεσταίνονται για τα καλά στην έναρξη της Β` περιόδου. Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε μέσα σε δύο λεπτά το 13-0 και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 32-20 ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 45-32. Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους φθάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους (72-42). Τυπική διαδικασία ήταν η τελευταία περίοδος με το Μαρούσι απλώς να προσπαθεί να μειώσει το σκορ.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 12, Καλαϊτζής 7, Παπανικολάου 13, Μπάτιστ 12, Χατζηβρέττας 12, Μίντλετον 8, Μακντόναλντ 11, Σάκατο 8.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλέκνεϊ 11, Χάτσον 12, Γκαγκουδάκης 4, Σμίλιανιτς 3, Γκργκατ 11, Πόποβιτς 3, Αγαδάκος 7, Καράγκουτης 9.

• Ο Ηρακλής βασιζόμενος στον επιθετικό πλουραλισμό κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-73 στο πρώτο ματς με την ΑΕΚ για τις θέσεις 3-4 του πρωταθλήματος σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι Δέδας, Διαμαντίδης, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης πέτυχαν πάνω από 15 πόντους. Η ΑΕΚ αν και ξεκίνησε δυνατά προηγούμενη και με 11-6 στα πρώτα λεπτά, εντούτοις φάνηκε να μην μπορεί να βρει αμυντικές λύσεις στην περιφέρεια των γηπεδούχων που ήταν ασταμάτητη.