Εν μέσω της ογκούμενης ακρίβειας, η οποία καταδεικνύεται και από τα επίσημα στοιχεία της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδας (ΕΣΥΕ), χτες η κυβέρνηση για μια ακόμη φορά ισχυρίστηκε πως ο πληθωρισμός αποκλιμακώθηκε σημαντικά! Σύμφωνα λοιπόν με τα στοιχεία ο πληθωρισμός κατά το δωδεκάμηνο (Ιούλης 2003 - Ιούνης 2004) κινήθηκε στο 3,1%, όταν το αντίστοιχο προηγούμενο διάστημα κινήθηκε με ρυθμό της τάξεως του 3,6%. Δηλαδή η μείωση που καταγράφηκε είναι της τάξεως του 0,5%!
Βεβαίως, ο καθένας θα αναρωτηθεί πώς γίνεται ο επίσημος πληθωρισμός να κινείται σε τόσο... χαμηλά επίπεδα, όταν οι τιμές στο σύνολό τους έχουν πάρει τα ύψη. Η συγκεκριμένη μείωση κατά 0,5%, οφείλεται αποκλειστικά στη μείωση της τιμής της πατάτας και των νωπών λαχανικών, οι τιμές των οποίων στη διάρκεια του 12μήνου αποκλιμακώθηκαν κατά 34% και 22,4% αντίστοιχα.
Επειδή βεβαίως, δεν τρώμε μόνο πατάτες και νωπά λαχανικά σημειώνουμε πως οι επίσημες ανατιμήσεις βασικών καταναλωτικών προϊόντων έχουν ως εξής:
Οι σημαντικές αυτές αυξήσεις, που αφορούν όλο το φάσμα των αναγκών επιβίωσης του ελληνικού λαού, έχουν αμελητέα συνεισφορά στη διαμόρφωση του δείκτη του πληθωρισμού... Με στοιχεία που έδωσε χτες στη δημοσιότητα η ΕΣΥΕ από έρευνα που πραγματοποίησε σε 25 πόλεις της χώρας, προκύπτει ότι σε ορισμένα ξενοδοχεία παρατηρούνται αυξήσεις μέχρι και 44%. Επίσης σε ελέγχους που έγιναν σε 58 εστιατόρια, καταγράφηκαν αυξήσεις έως και 14%, ενώ σε 61 καφετερίες παρατηρήθηκαν αυξήσεις έως και 18%.