Παρασκευή 28 Απρίλη 2000
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
«Μεγάλης Βδομάδας» συνέχεια

«Βδομάδα των Παθών» για την Εθνική μας ομάδα της άρσης βαρών των ανδρών, καθώς μετά τον Λεωνίδα Σαμπάνη, ο Γιώργος Τζελίλης δεν μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο. Ο Ελληνας αθλητής για την κατηγορία των 69 κιλών σήκωσε στην κίνηση του αρασέ 142.5 κιλά, στην κίνηση του ζετέ 177.5 κιλά, ενώ απέτυχε στην τελευταία του προσπάθεια όταν η μπάρα ήταν στα 185 κιλά. Στο σύνολο πάντως είχε 320κ. καταλαμβάνοντας την 7η θέση.

Στην κατηγορία του αρασέ στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βούλγαρος Γκεόργκι Μαρκόφ με 152κ., ενώ δεύτερος ήταν ο Τούρκος Αρσλάν με 150κ. Τρίτος ο Αρμένιος Τσιαζαργιάν από το β΄ γκρουπ με 150κ. επίσης.

Στην κίνηση του ζετέ ο Λευκορώσος Λαβρένοφ πανηγύρισε το πρώτο του μετάλλιο στην καριέρα του, αφού επικράτησε των άλλων αθλητών με 187.5 κιλά, ενώ κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο. Δεύτερος ήταν ο Μαρκόφ με 185κ. και πήρε το ασημένιο τόσο στο ζετέ όσο και στο σύνολο.

Σήμερα δε θα αγωνιστούν οι αθλητές μας και τη σκυτάλη παίρνουν αύριο Μεγάλο Σάββατο ο Πύρρος Δήμας, στις 15.00, ο οποίος θα αγωνιστεί στην κατηγορία των 85 κιλών και στις 17.30 οι Κάχι Καχιασβίλι, Κώστας Γκαρίπης στα 94 κιλά.