Παρασκευή 28 Απρίλη 2000
ΔΙΕΘΝΗ ΦΙΛΙΚΑ
Θρίλερ στο Παρίσι

Ο αγώνας στο «Σταντ ντε Φρανς» όπου η Γαλλία νίκησε με 3-2 τη Σλοβενία, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 έως το μέσο του β' ημιχρόνου, «έκλεψε» την παράσταση στα φιλικά παιχνίδια που έγιναν τη Μ. Τετάρτη. Οι Σλοβένοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Νόβακ (4') και Ούντοβιτς (8'). Το μηδέν κατάφεραν να το κρατήσουν έως το 63', όταν ο Τρεζεγκέ μείωσε σε 2-1. Στο 76' ο αρχηγός των γηπεδούχων, Λοράν Μπλαν, ισοφάρισε και βάσει της εξέλιξης όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε ισόπαλο. Ομως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταβίντ Τρεζεγκέ σκόραρε και χάρισε στη Γαλλία μια απρόσμενη, όπως διαμορφώθηκε, νίκη.

Αλλά και η Γερμανία, αντίπαλος της Εθνικής μας στα προκριματικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, πραγματοποίησε μία μετριότατη εμφάνιση κόντρα στην Ελβετία με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1. Το παιχνίδι έγινε στο Καϊζερσλάουτερν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με τον Γιακίν, ενώ το γόητρο των Γερμανών έσωσε ο Ουλφ Κίρστεν έξι λεπτά πριν από τη λήξη της συνάντησης.

Τ' αποτελέσματα των υπόλοιπων φιλικών αγώνων και οι σκόρερ είναι οι εξής: Ιταλία - Πορτογαλία 2-0 (75' Ινζάγκι, 87' Τότι), Βουλγαρία - Ουκρανία 0-1 (54' Σεφτσένκο), Ρουμανία - Κύπρος 2-0 (58' Μούτου, 80' Γκανέα π.), Δανία - Σουηδία 1-0 (37' Πέτερσον), Λιχνεστάιν - Νήσοι Φερόες 0-1 (71' Αρτζε), ΠΓΔΜ - Αλβανία 1-0 (26' Σεραφιμόφσκι), Νορβηγία - Βέλγιο 0-2 (55', 90' Βερέιεν), Πολωνία - Φινλανδία 0-0, Αυστρία - Κροατία 1-2 (Βάστιτς 17', Φλόγκελ αυτ. 17' και Στάνιτς 66'), Λουξεμβούργο - Εσθονία 1-1 (83' Οπερ, 90' Βάνεκ), Τσεχία - Ισραήλ 4-1 (14', 58' Νέντβεντ, 37' Κόλερ, 88' Βάγκνερ και Μπέρκοβιτς 81'), Ολλανδία - Σκοτία 0-0, Βόρεια Ιρλανδία - Ουγγαρία 0-1 (65' Χόρβατ), Αρμενία - Γεωργία 0-0, Ρωσία - ΗΠΑ 2-0 (47' Κάρπιν, 72' Τίτοφ), Ανδόρα - Λευκορωσία 0-0.