Παρασκευή 3 Δεκέμβρη 2004
Σελίδα 37
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Πάλεψαν αλλά έχασαν

Στα ίσια αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και μια από τις πιο ισχυρές ομάδες της διοργάνωσης η ΑΕΚ, αλλά τελικά ηττήθηκε από τη Μακαμπί Τελ Αβίβ στο Γαλάτσι με 113-110. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και από τις δυο πλευρές, με χαλαρές άμυνες, κάτι που φαίνεται και από το σκορ του ημίχρονο (56-64). Η πολύ καλή απόδοση των περιφερειακών ήταν αυτή που κρατούσε συνεχώς την Ενωση μέσα στο παιχνίδι. Η εμπειρία όμως των αντιπάλων της τους έδωσε το δικαίωμα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά να διατηρήσουν μια βραχεία κεφαλή στο σκορ μέχρι τη νίκη. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Νίκος Χατζής που σημείωσε 37π.

Στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός προσπάθησε για το καλύτερο αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερη νίκη του γιατί ηττήθηκε από την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 87-73. Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν το παιχνίδι κυρίως χάρις στην ευστοχία τους από την περιφέρεια αλλά οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν μια διαφορά αρχικά έξι πόντων (72-66) την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους.