Σάββατο 25 Δεκέμβρη 2004 - Κυριακή 26 Δεκέμβρη 2004
Σελίδα 14
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Στην Ολυμπιάδα της Αθήνας, η ελληνική αποστολή ήταν η πολυπληθέστερη στην ιστορία των Αγώνων και από τη συγκομιδή μεταλλίων που συγκέντρωσε θεωρείται η πιο επιτυχημένη έως τώρα. Συνολικά, οι Ελληνες αθλητές κατέκτησαν 16 μετάλλια, εκ των οποίων 6 ήταν χρυσά, 6 αργυρά και 4 χάλκινα.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο ήρθε από τους Μπίμη - Σιρανίδη στη συγχρονισμένη κατάδυση από βατήρα 3 μέτρων, μια επιτυχία εντελώς αναπάντεχη σε ένα άθλημα που κανείς δεν το περίμενε. Ακολούθησε ο 18χρονος Ηλίας Ηλιάδης, που κατέκτησε πανάξια το χρυσό στην κατηγορία των -81 κιλών στο τζούντο.

Χρυσό μετάλλιο είχαμε και για το ελληνικό δίδυμο των επιτυχιών στην ιστιοπλοΐα, αφού οι Μπεκατώρου - Τσουλφά πρώτευσαν στα σκάφη της κλάσης 470 της ιστιοπλοΐας.

Σταθερή αξία παρέμεινε ο Δημοσθένης Ταμπάκος, που κατέλαβε την πρώτη θέση στους κρίκους. «Χρυσές» επιτυχίες είχαμε και στο στίβο με την Αθανασία Τσουμελέκα στα 20 χλμ. βάδην και την Φανή Χαλκιά στα 400 μ. μετ' εμποδίων.

«Ασημένια» στη δισκοβολία ήταν η Αναστασία Κελεσίδου, όπως και η Χρυσοπηγή Δεβετζή στο τριπλούν. Πανιά από «ασήμι» για τον Νίκο Κακλαμανάκη στα Mistral. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Εθνική Ομάδα Πόλο των γυναικών, που έγινε η πρώτη, και μοναδική, ελληνική ομάδα που κατέκτησε ολυμπιακό μετάλλιο. Διπλή επιτυχία στο Τάε Κβο Ντο με την Ελλη Μυστακίδου να κατακτά τη δεύτερη θέση στα -67 κ., όπως και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης στην τελευταία μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων στα 80 κ. Χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών στα 85 κιλά είχαμε και για τον Πύρρο Δήμα, που έκλεισε με αυτόν τον τρόπο μια επιτυχημένη καριέρα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, βρέθηκαν στην κωπηλασία οι Πολύμερος - Σκιαθίτης στο διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών. Μετάλλιο και στην Ελληνορωμαϊκή Πάλη από τον Αρτιομ Κουρεγκιάν, που κατατάχτηκε τρίτος. Η Μιρέλλα Μαννιάνι πρόσθεσε ακόμα ένα μετάλλιο στη συλλογή της, αφού ήταν στην τρίτη θέση στον τελικό του Ακοντισμού.

Πάντως, χωρίς καμία διάθεση να μειώσουμε τις προσπάθειες των αθλητών, και από την ελληνική συμμετοχή, αναδείχτηκε ένα παγκόσμιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή στον αθλητισμό, που αφορά στις ...μεταγραφές αθλητών από άλλες χώρες, για να ισχυροποιηθούν οι ομάδες.

Επιτυχημένη παρουσία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας (2023-08-01 00:00:00.0)
«Χρυσοί» οι Αυστραλοί στα σκάφη 470 (2012-08-11 00:00:00.0)
Ασημένιος ο Καραμηνάς (2004-09-23 00:00:00.0)
Ελαμψαν Κουτσιούμπας και ...απουσίες (2001-12-30 00:00:00.0)
«Δυνάμωσαν» οι... γροθιές (2001-12-30 00:00:00.0)
Ικανοποιητική εμφάνιση (2001-03-13 00:00:00.0)