Σήμερα, αύριο και τη Δευτέρα, στο Ζάππειο, φιλοξενείται η έκθεση Νέων Ερευνητών . Πραγματοποιείται από τη Γενική Γραμματεία Ερευνας και Τεχνολογίας, σε συνεργασία με το Τεχνικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Σχολικές ομάδες από Λύκεια της χώρας συμμετέχουν στην έκθεση με πρωτότυπα έργα και κατασκευές και με μελέτες επί της ιστορίας και της εξέλιξης της βιομηχανίας. Την Κυριακή, θα διεξαχθεί ημερίδα, στην οποία θα παρουσιαστούν τα έργα των μαθητών, τα αποτελέσματα και οι προοπτικές του νέου προγράμματος.