Την ώρα, που ανακοινώνεται η κυβερνητική εισοδηματική πολιτική σκληρής λιτότητας για το 2005 και η γενικότερη αντεργατική επίθεση κυβέρνησης και κεφαλαίου εντείνεται ενάντια στα δικαιώματα και τις κατακτήσεις των εργαζομένων στο Δημόσιο και γενικότερα η πλειοψηφία του ΔΣ στο Σύλλογο Εργαζομένων ΥΠΕΧΩΔΕ θεώρησε σωστό να θέσει ως πρώτη προτεραιότητα το ζήτημα της αναπλήρωσης ενός προϊσταμένου σε διεύθυνση του υπουργείου. Η συγκεκριμένη πλειοψηφία εκφράζει την αντίθεσή της για το πρόσωπο που επιλέχθηκε ως αναπληρωτής, γιατί η ειδικότητα που έχει δεν προβλέπεται από τον οργανισμό, παρότι οι πάντες στο υπουργείο γνωρίζουν ότι, στο παρελθόν, έχουν διατελέσει ως προϊστάμενοι υπάλληλοι του ίδιου κλάδου.
Προφανώς, η εισοδηματική πολιτική της κυβέρνησης, οι προωθούμενες αντεργατικές διαρθρωτικές αλλαγές, η ανατροπή εργατικών δικαιωμάτων και κατακτήσεων, κλπ., κλπ., δε θεωρούνται σοβαρά -τουλάχιστον- προβλήματα για τη συγκεκριμένη πλειοψηφία. Οι εργαζόμενοι στο ΥΠΕΧΩΔΕ τι λένε;