Μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση με θέμα: «Η επιστήμη και ο κοινωνικός της ρόλος», διοργανώνει η Οργάνωση Φυσικού Αθήνας της ΚΝΕ, την Πέμπτη 10 Μάρτη στο «Αμφιθέατρο Αρίσταρχος» του Τμήματος. Η εκδήλωση που θα γίνει στις 12 το μεσημέρι, πραγματοποιείται με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του Α. Αϊνστάιν, τη θέση του για το σοσιαλισμό, τη φιλειρηνική του δράση και γενικότερα τον κοινωνικό του ρόλο ως επιστήμονα. Θα μιλήσουν οι: Γιώργος Τριμπέρης, αντιπρόεδρος του Φυσικού Τμήματος, Μάνος Δανέζης και Στράτος Θεοδοσίου, μέλη του Διδακτικού κι Ερευνητικού Προσωπικού του Τμήματος.