Τρίτη 12 Απρίλη 2005
ΒΟΛΕΪ - Α1
Τα πάντα «ανοιχτά»

Μπορεί να τρόμαξαν εξαιτίας του αδικαιολόγητου χαλαρώματος, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι ο κερδισμένος της 2ης αγωνιστικής στη Β' φάση του πρωταθλήματος. Και αυτό γιατί αφένος μεν επικράτησε, έστω και δύσκολα, του ΠΑΟΚ με 3-1 (25-19, 25-15, 28-30, 25-22) σετ, αφετέρου εκμεταλλεύτηκε τη χτεσινή ήττα του Ολυμπιακού από τον Ηρακλή και παρέμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Οι «πράσινοι» στη Γλυφάδα, αν και ξεκίνησαν καλά προηγούμενοι με 2-0, εντούτοις το χαλάρωμα στην απόδοσή τους στο τρίτο σετ έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 2-1. Το ίδιο παρολίγον να πάθουν και στο τέταρτο σετ, αλλά η απόφαση του διαιτητή Γεωργουλέα να δώσει «φιλέ» στο Ρεκλείτη και ενώ το σκορ ήταν 21-22 δημιούργησε εκνευρισμό στις τάξεις του «Δικεφάλου». Η κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χριστόπουλος έκανε το σκορ 23-22 υπέρ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η τελική επικράτηση να έρθει φυσιολογικά.

Χτες ο Ηρακλής... έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό, αφού επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ (20-25, 21-25, 25-23, 20-25) και παράλληλα συνέχισε αήττητος την πορεία του μέχρι τον τελικό, όπου έχει κλείσει ήδη θέση. Αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» νιώθουν πλέον την ανάσα του Παναθηναϊκού πολύ κοντά.

Η βαθμολογία: Ηρακλής 69, Ολυμπιακός 56, ΠΑΟ 51, ΠΑΟΚ 41.

Νίκες ΠΑΟ και ΠΑΟΚ στα ντέρμπι (2019-02-05 00:00:00.0)
Πανηγυρική πρόκριση για Ολυμπιακό (2017-01-12 00:00:00.0)
Απάντησε με τίτλο ο Ολυμπιακός (2014-03-18 00:00:00.0)
Τα αναμενόμενα (2005-04-26 00:00:00.0)
Φινάλε των φαβορί (2005-03-22 00:00:00.0)
"Μίλησαν" οι έδρες (1999-05-04 00:00:00.0)