Τραγούδια - σταθμοί από τη δεκάχρονη δισκογραφική διαδρομή του Γεράσιμου Ανδρεάτου περιλαμβάνονται στο καινούριο CD του «Ενα κι ένα από μια δεκαετία» (ΜΒΙ). Ενας δίσκος με επιλογές από την προσωπική δισκογραφία και από συμμετοχές του αξιόλογου τραγουδιστή σε δίσκους άλλων, μαζί με το καινούριο τραγούδι «Το ποτήρι» (σε μουσική και στίχους Αντώνη Απέργη), που ηχογραφήθηκε γι' αυτήν την έκδοση. Ομορφες ερμηνείες από μια γνήσια λαϊκή φωνή, που προσφέρει γοητευτικά «ταξίδια», αποκαλύπτοντας το λόγο των δημιουργών: Βαγγέλη Κορακάκη, Παντελή Θαλασσινού, Ακη Πάνου, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Χρήστου Νικολόπουλου, Πέτρου Ταμπούρη, Μιχάλη Γκανά, Θοδωρή Γκόνη, Ηλία Κατσούλη, Σταμάτη Μεσημέρη, Ευθυμίας Πανταζοπούλου, αλλά και του Μάνου Χατζιδάκι (στο «Γκρεμό).
Με ηλεκτρικές πινελιές και λόγο ενδοσκοπικό, που κάποιες στιγμές αγγίζει την εσωστρέφεια, «έντυσε» ο Σωκράτης Μάλαμας «Το άδειο δωμάτιο», την τελευταία δισκογραφική δουλιά του («Λύρα»). Ο αξιόλογος δημιουργός, που στο παρελθόν μας έχει προσφέρει δυνατές συγκινήσεις και εξαιρετικές ερμηνείες, καταθέτει δώδεκα καινούρια τραγούδια, σε στίχους δικούς του και των Γιάννη Μελισσίδη και Φωτεινής Λαμπρίδη. Τραγούδια σε ηλεκτρική ροκ ατμόσφαιρα, που μιλούν για τον έρωτα, την προσμονή, αλλά και για σημεία των καιρών μας, τα οποία, όμως, δεν καταφέρνουν να φτάσουν κάποιες από τις παλιότερες μαγικές στιγμές του τραγουδοποιού.
Στο «καρνάγιο» της φωνής του Στέλιου Γαλανού, «ναυπηγήθηκαν» τα «Πέτρινα καράβια» («Δίκτυο»), ο δίσκος, που είναι σμιλεμένος με το μεράκι, τη μουσική και το λόγο του Σταμάτη Μεσημέρη και τις όμορφες ερμηνείες του Στ. Γαλανού. Περιλαμβάνει δώδεκα λαϊκά τραγούδια σε μουσική και στίχους του Στ. Μεσημέρη, ερμηνευμένα από την εξαιρετική φωνή του Στ. Γαλανού, που κομίζουν το ήθος του λαϊκού και μοσχοβολούν ξεχασμένα αρώματα. Ενας δίσκος, που αναζητά συνοδοιπόρους και συνομιλητές στην «άλλη όχθη» της σημερινής γκρίζας πραγματικότητας, με έντονη τη διάθεση του «ταξιδιού» στα βάθη της ψυχής και στις «θάλασσες» της ζωής.
Από το «Δίκτυο» κυκλοφόρησε και ο νέος δίσκος του Τάκη Σούκα με τίτλο «Αψέντι», σε στίχους των Κώστα Μπαλαχούτη και Λίτσας Αρχοντα. Ενας δίσκος με δεκαέξι λαϊκά τραγούδια, που ερμηνεύουν οι Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Γιώργος Μαργαρίτης, Λένα Αλκαίου, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Σοφία Παπάζογλου, Πέρσα Σούκα και Θεοδώρα Τζίτα. Η ακρόασή του προσφέρει όμορφες στιγμές, με κορυφαία τη σπουδαία ερμηνεία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο τραγούδι «Αερικό». Μια ερμηνεία, που επιβεβαιώνει τις μεγάλες ερμηνευτικές ικανότητες του τραγουδιστή, ανεξάρτητα από το μουσικό είδος που υπηρετεί.
«Μάρνη και 3ης», είναι ο «τόπος» της νέας συνάντησής μας με τον Απόστολο Μπουλασίκη, τον τραγουδοποιό, που πρωτογνωρίσαμε μέσα από τη συνεργασία του με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, στους δίσκους «Πες μου ένα ψέμα ν' αποκοιμηθώ» και «Να με φωνάξεις» και στη συνέχεια μέσα από τον πρώτο προσωπικό του δίσκο «Της πόλης ξωτικό». Δύο χρόνια μετά την πρώτη ολοκληρωμένη δουλιά του, επιστρέφει με τον καινούριο δίσκο του, που τιτλοφορείται «Μάρνη και 3ης» («Δίκτυο»). Ακολουθώντας τα γνώριμα «μονοπάτια» του, καταθέτει και ερμηνεύει ο ίδιος μια ενότητα δεκαπέντε τραγουδιών, που μεταφέρουν εικόνες της ζωής. Στιγμιότυπα μιας σκληρής πραγματικότητας, μα και γερές δόσεις ευαισθησίας, δοσμένα με αιχμηρό στίχο και μουσική (η ενορχήστρωση έγινε από τους Χρ. Κροκίδη και Αντρ. Αποστόλου).
«Ακολούθα τα πουλιά», τιτλοφορείται ο τελευταίος δίσκος (CD σινγκλ) της Ελένης Βιτάλη, που κυκλοφόρησε από τη «Λύρα». Η καταξιωμένη λαϊκή τραγουδίστρια ερμηνεύει πέντε τραγούδια, τα οποία υπογράφει ο γιος της, νέος τραγουδοποιός, Νίκος Ξύδης.