Τρίτη 18 Οχτώβρη 2005
Σελίδα 36
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Προβάδισμα για ΠΑΟ και Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός και το Μαρούσι είναι οι δυο ομάδες που απέκτησαν προβάδισμα πλέον στα προγνωστικά όσον αφορά την πρόκριση στο φετινό τελικό του Κυπέλλου μετά την επικράτηση στους πρώτους ημιτελικούς επί της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Καθάρισε στο τέλος

Μπορεί να κινδύνεψε ακόμα και με ήττα στα τελευταία λεπτά κάνοντας τα εύκολα (προβάδισμα 14 πόντων 46-32) δύσκολα ( 65-63) όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Και αυτή φρόντισε να την πει ο Σπανούλης. Η νίκη επιτεύχθηκε με το +10 (76-66) που δίνει ισχυρό προβάδισμα στους «πράσινους» ενόψει της ρεβάνς στο Γαλάτσι την Τετάρτη. Κορυφαίος των γηπεδούχων και θεμελιωτής της επικράτησες ήταν ο Σπανούλης που σημείωσε 23 πόντους, ενώ ήταν αυτός που τελείωσε τις κρίσιμες επιθέσεις του τελευταίου δίλεπτου που έκριναν και το παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη, η εμφάνιση της Ενωσης μπορεί να χαρακτηριστεί καλή αφού οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρισκόταν πίσω καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κατάφεραν να ανακάμψουν στα τελευταία λεπτά εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση στην άμυνα των αντιπάλων. Η έλλειψη ψυχραιμίας εκεί που χρειαζόταν από τους νεαρούς παίκτες του Λευτέρη Κακιούση, τους έφερε πλέον με την πλάτη στον τοίχο ενόψει της ρεβάνς. Καλύτερος παίκτης για την ΑΕΚ ήταν ο Πελεκάνος (12π).

Μισό βήμα

Μισό βήμα για την πρόκρισή του στον τελικό έκανε και το Μαρούσι μετά την εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 68-51, κάτι που κάνει πιο εύκολο το έργο τους στο κλειστό του Αγ. Θωμά. Η ανάκαμψη των φιλοξενουμένων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι αφού μέχρι τότε οι Θεσσαλονικείς είχαν το πάνω χέρι (14-10, 26-24, 41-38). Παρ' όλα αυτά, το Μαρούσι προηγήθηκε 50-45 και παρά την ισοφάριση του «Δικεφάλου» 58-58, το τρίποντο του Κολώκα στην τελευταία επίθεση έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Από την άνεση στις δυσκολίες ο ΠΑΟΚ (2018-03-07 00:00:00.0)
Ανατροπή και προβάδισμα για Ρέθυμνο (2017-04-21 00:00:00.0)