Οι μεγάλες ευθύνες των δασκάλων και καθηγητών, των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων, για τη διαπαιδαγώγηση της νέας γενιάς, επισημάνθηκαν, τόσο στο κείμενο των Θέσεων, όσο και σε σχετικές εκδηλώσεις. Τονίστηκε η ανάγκη, ειδικά οι κομμουνιστές εκπαιδευτικοί, αλλά και όλοι οι δάσκαλοι και καθηγητές, που αντιλαμβάνονται τις συνέπειες των αντιλαϊκών αναδιαρθρώσεων στην Παιδεία, να μη μετατραπούν σε υπαλλήλους ενός επικίνδυνου ιδεολογικού μηχανισμού, όπως θέλει η άρχουσα τάξη να κάνει την εκπαίδευση, αλλά να διαμορφώσουν ένα ρεύμα αντίστασης και αντεπίθεσης στον τομέα των ιδεών, ένα ρεύμα αντίστασης μέσα, αλλά και έξω από την τάξη.