Στα πλαίσια του 26ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή», η Οργάνωση Βάσης στην περιοχή « Schorndorf» της Γερμανίας διοργανώνει προφεστιβαλική εκδήλωση, το Σάββατο 10 του Ιούνη, στην αίθουσα του Volkshochschule (πάνω από τη βιβλιοθήκη). Η εκδήλωση θα αρχίσει στις 7 το απόγευμα.
Στην εκδήλωση θα μιλήσει μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της ΚΝΕ, ενώ θα γίνει μικρό αφιέρωμα στον ποιητή της Ρωμιοσύνης Γ. Ρίτσο και το χορευτικό συγκρότημα της Κοινοτικής Νεολαίας Schwabish Gmund θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς. Η εκδήλωση θα συνεχιστεί με γλέντι.