Σελίδα 10
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νέα και Εκδηλώσεις

Ο ΝΙΚΗΤΗΣ του Παγκόσμιου Κυπέλλου, Αρονιάν, εκτός από τον επίζηλο τίτλο και απόδοση του ΕΛΟ (18,2 β.) πήρε και χρηματικό βραβείο 100.000 δολαρίων, ο δεύτερος Πονομαριόφ πήρε 70.000 δολάρια, ο Γάλλος Μπακρό 56.000 δολάρια, ο Ρώσος Γκρίτσουκ 52.000. Ανάλογα με τη σειρά κατάταξης χαμηλώνουν και τα χρηματικά έπαθλα τα οποία έλαβαν και 128 Γκραντ-Μάστερς, ανεξάρτητα αν αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ελλάδας Νέων, πρωταθλητής αναδείχτηκε ο ΑΟ Κύδων Χανίων με 5 νίκες και 1 ισοπαλία (9 βαθμούς). Δεύτερος ο ΣΟ Καβάλας (8 β.). Τρίτος ο ΕΟΑΟ Φυσιολάτρης Νίκαιας (7 β.).

Οι αγώνες έγιναν στα Χανιά με συμμετοχή των 8 πρωταθλητών από περιοχές της χώρας και διοργανωτές ήταν ο Δήμος Νέας Κυδωνίας, η Νομαρχία Χανίων και οι τοπικοί σκακιστικοί σύλλογοι.

ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ Σχολικό Πρωτάθλημα 2005 που διοργάνωσε ο Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου Καλλιθέας σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς της περιοχής, καθώς και τη βοήθεια του προέδρου του ΣΟ Καλλιθέας, Τάκη Δρεπανιώτη, αγωνίστηκαν συνολικά 104 μαθητές και μαθήτριες από Δημοτικά και Γυμνάσια. Πρώτη ομάδα στα Γυμνάσια ήταν η Μεικτή 6ου και 13ου Γυμνασίου. Ακολούθησε το 2ο Γυμνάσιο Α΄ και το 13ο Γυμνάσιο Β΄. Στα Δημοτικά: 10ο Δημοτικό, 9ο Δημοτικό και 5ο Δημοτικό. Στη μικρή κατηγορία Δημοτικών. 1) Το 12ο Δημοτικό. 2) Το 4ο Δημοτικό και 3) Το 8ο Δημοτικό.