Πέμπτη 1 Ιούνη 2006
Σελίδα 45
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Πράσινη» πρεμιέρα

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός. Κέρδισε τον Ολυμπιακό με 82 - 76 (45 - 44) και πήρε προβάδισμα στη «μάχη» του τίτλου. Οι διαφορές των δύο ομάδων δεν ήταν μεγάλες. Κάποια λάθη των φιλοξενουμένων, σε καθοριστικά σημεία, η έδρα και η εμπειρία των γηπεδούχων, ήταν αυτά που κυρίως καθόρισαν την έκβαση του παιχνιδιού.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν και αρχικά το κατάφεραν. Γρήγορα όμως οι «πράσινοι» ανέκαμψαν και η αναμέτρηση εξελισσόταν, όπως αρμόζει στην ιστορία των δύο, σε πραγματικό ντέρμπι. Με εναλλαγές σε σκορ και απόδοση, άγχος και τις λεπτομέρειες να αναδεικνύονται σε... βαρόμετρο.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στον πόντο. Ομως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να «καθαρίσουν» τον αγώνα και έδειξαν να το καταφέρνουν. Αλλά προσωρινά. Βρήκαν το ρυθμό τους και έφταναν στο καλάθι, ενώ απέναντι επικρατούσε εκνευρισμός. Ετσι πήραν διαφορά, ακόμα και μεγαλύτερη των 10 πόντων. Και ενώ έμοιαζε η αναμέτρηση να τελειώνει, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Το φινάλε «ζωγραφίστηκε» με... δύο πινέλα. Μόλις 1' και 28'' πριν το τέλος, ο Βασιλόπουλος υπέπεσε σε λάθος. Αμέσως μετά, ο Σχορτσιανίτης έδωσε το δικαίωμα στον Λάκοβιτς (με βολές) να κάνει το 79-74. Τα υπόλοιπα ήταν διαδικαστικό ζήτημα. Πλέον οι δύο αντίπαλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Κυριακή, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ανετη επικράτηση

Πολύ εύκολα, όπως αποδεικνύει και το τελικό 74-59 (40-29), το Μαρούσι επικράτησε του Αρη και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ετσι στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης έκανε το 1 - 0 και διαφύλαξε το προβάδισμα της έδρας. Οι παίχτες του Π. Γιαννάκη από την αρχή πήραν τα ηνία του αγώνα και σε καμιά στιγμή δεν τα άφησαν. Είναι χαρακτηριστικό της απόδοσης των δύο αντιπάλων, ότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν υπέρ τους ακόμα και 25 πόντους διαφορά. Το πλεονέκτημα των νικητών ήταν - κυρίως - η καλή άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ. Το μεγάλο μειονέκτημα των ηττημένων, η μεγάλη τους αστοχία. Η επόμενη αναμέτρηση θα γίνει το Σάββατο στο «Αλεξάνδρειο».

Ασταμάτητος ΠΑΟ, επαναφορά Προμηθέα (2019-06-03 00:00:00.0)
«Καθάρισε» ο Προμηθέας, ζωντανοί Χολαργός και Ηφαιστος (2019-05-23 00:00:00.0)