Τετάρτη 14 Ιούνη 2006
Σελίδα 31
Ν. ΚΟΡΕΑ - ΤΟΝΓΚΟ 2-1
Ξύπνησε στην επανάληψη

Οταν στο Β' μέρος θυμήθηκε τις εμφανίσεις της στο προηγούμενο Μουντιάλ, τότε τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τη Νότια Κορέα που κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή νίκησε δύσκολα το Τόνγκο, που αγωνίστηκε στο όλο το Β' μέρος με 10 παίκτες, με 2-1. Μέχρι τότε η ομάδα της Αφρικής είχε το πάνω χέρι, δημιουργώντας μια πρόσκαιρη έκπληξη αφού κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 με γκολ του Μοχάμεντ Κατάρ στο 32'. Μάλιστα, σε όλο το πρώτο μέρος οι Αφρικανοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού κυρίως λόγω της ταχύτητάς τους. Αντίθετα, οι Κορεάτες φάνηκαν αργοί και αγχωμένοι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως άλλαξαν τα πάντα στο 52` οπότε αποβλήθηκε ο Αμπαλο από το Τόνγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσου Σουν Λι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 ενώ στο 72' η «χρυσή» αλλαγή, ο Αν που αποτελεί το σπουδαίο όνομα της ομάδας, έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.