Οι διαδηλωτές του «Κοινωνικού Φόρουμ» και άλλων «ανεξάρτητων» σχημάτων δεν εμφανίστηκαν ούτε χτες στο Λαγονήσι, έξω από το χώρο όπου συνεδρίαζαν οι υπουργοί Παιδείας των χωρών του ΟΟΣΑ.
Πού να πήγαν άραγε αυτοί που δήλωναν ότι η διαδήλωσή τους θα έστελνε ένα ηχηρό μήνυμα στο «Φρούριο του ΟΟΣΑ στο Λαγονήσι»;
Για δεύτερη μέρα άφησαν και πάλι μόνους τους φοιτητές και σπουδαστές να διαδηλώνουν μαζί με το ΠΑΜΕ.
Οι δημοσιογράφοι που έφτασαν χτες το πρωί στο Μουσείο, απ' όπου είχε ανακοινωθεί ότι θα αναχωρούσαν με 45 πούλμαν οι διαδηλωτές του Φόρουμ και οι «ανεξάρτητοι» για το Λαγονήσι, είδαν να μαζεύονται τελικά όλοι κι όλοι 250 κατά το μεσημέρι, οι οποίοι όμως τελικά δεν επιβιβάστηκαν στα 45 πούλμαν που σύμφωνα με τους διοργανωτές είχαν μισθωθεί για το Λαγονήσι. Από τους ίδιους τους διοργανωτές έμαθαν ότι η επιβίβαση δεν έγινε γιατί, λέει, η Αστυνομία, προέτρεψε, προφορικά, τους ιδιοκτήτες των πούλμαν να κάνουν ασφάλιση πυρός μίας ημέρας για τα οχήματά τους. Οι ιδιοκτήτες των πούλμαν ζήτησαν αυτά τα χρήματα από τους διοργανωτές, αυτοί δεν μπόρεσαν να τα συγκεντρώσουν από τους 250 που είχαν μαζευτεί κι έτσι ματαιώθηκε η διαδήλωση. Τι παθαίνει μια διαδήλωση όταν δεν έχει ασφάλεια πυρός...
Στο χώρο της διαδήλωσης, ήρθε, όμως, το στέλεχος του ΣΥΝ, ο Π. Φιλίππου, πρόεδρος της ΤΕΔΚΝΑ και δήμαρχος Καλυβίων, περιοχή όπου και γίνονταν δυο μέρες τώρα οι διαδηλώσεις. Αν και δεν έχει καλέσει καν το λαό της περιοχής να διαδηλώσει μαζί με τους φοιτητές και σπουδαστές, ήρθε στο σημείο της αντιπαράθεσης με τα ΜΑΤ όπου ήταν και οι κάμερες. Διαπίστωσε, όμως, λένε οι κακεντρεχείς πληροφορίες, ένα «εχθρικό κλίμα» ανάμεσα στους διαδηλωτές προς το πρόσωπό του. Τι να κάνει; Δεν είχε πάει και κανείς από το Φόρουμ να τον στηρίξει... Εβαλε την ουρά στα σκέλια και αποχώρησε.
Κι έτσι απόμειναν πάλι να διαδηλώνουν αυτοί οι φοιτητές και σπουδαστές, μαζί και το ΠΑΜΕ, που τάχα οργανώνουν «χωριστές» συγκεντρώσεις!
Επιμένουν οι διαόλοι να εφαρμόζουν τις αποφάσεις των συνελεύσεών τους και να διαδηλώνουν.
Δεν πάνε με τη γραμμή που λέει, ότι μαγκιές κάνουμε στις κάμερες, αλλά όχι και μπροστά στα μεγάλα αφεντικά. Οτι δεν πρέπει με τις διαδηλώσεις τους, να εκθέτουν τις ηγεσίες του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΝ, οι οποίες κάθε φορά που προκύπτει ευθεία αντιπαράθεση με ιμπεριαλιστικό οργανισμό κάπου αλλού είναι...
Οτι έπαιξε κάποιο ρόλο η δήλωση της κυρίας Μιλένας Αποστολάκη περί αυτονόητης συμμετοχής του ΠΑΣΟΚ στο διάλογο, ελέγχεται, καθώς δεν είναι βέβαιον ακόμα ότι το Φόρουμ και οι λοιπές «ανεξάρτητες αριστερές κινήσεις» είναι κρυπτο-ΠΑΣΟΚ...