Σελίδα 14
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Ο Ανάντ άφησε πίσω τον Κασπάροβ

Στο παράλληλο, με τους έξι κορυφαίους, τουρνουά της Φραγκφούρτης, νικητής ήταν ο Αγγλος GM Μάικλ Ανταμς

Ο Ινδός GM Βισβανάθαν Ανάντ (αριστερά) με τον Ρώσο πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή, Γκάρι Κασπάροβ, σε ένα εκτός FIDE ματς στη Νέα Υόρκη
Ενας από τους μελλοντικούς (βέβαια, τα περιθώρια μικραίνουν αφού ήδη είναι 30 χρόνων...), παγκόσμιους πρωταθλητές, ο Ινδός Γκραντ - Μάστερ Βισβανάθαν Ανάντ, τερμάτισε πρώτος και μάλιστα με 1,5 βαθμό διαφορά, από τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Γκάρι Κασπάροβ, γεγονός που προκάλεσε τα ευμενή σχόλια του σκακιστικού κόσμου.

Αναλυτικά, στο ισχυρό - διπλών συναντήσεων - τουρνουά των κορυφαίων, είχαμε την παρακάτω κατάταξη: 1. Ανάντ (2769 ΕΛΟ), 7,5 βαθ., 2. Κασπάροβ (2851) 6 βαθ., 3. Κράμνικ (Ρωσία 2758) 5 βαθ., 4. Σίροβ (Ισπ. 2751) 4,5 βαθ., 5-6 Λέκο (Ουγγ. 2725), Μορόζεβιτς (Ρωσ. 2784) από 3,5 βαθμούς.

Στο δεύτερο τουρνουά, που έγινε παράλληλα με των κορυφαίων, νικητής ήταν ο Αγγλος GM Μάικλ Ανταμς (2715) με 10,5 β. στους 14 αγώνες. Ακολούθησαν οι Ιβαντσούκ (Ουκρ. 2709) 9,5 β., Μπαρέεβ (Ρωσ. 2709) 8. β., Ρουμπλέβσκι (Ρωσ. 2662), Τοπάλοβ (Βουλ. 2702) από 6,5 β., Γιουσούποβ (Γερμ. 2628), Βαν Βέλι (Ολλ. 2646) από 5,5 β. και Ραμπιέγκα (Γερμ. 2477) 4 βαθμούς.