Ενα από τα πιο σημαντικά τεστ ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Σίδνεϊ θα έχουν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν σήμερα και αύριο οι Ελληνες πρωταθλητές/τριες αφού διεξάγεται στο ΟΑΚΑ το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών. Στους αγώνες έχουν δηλώσει συμμετοχή 550 αθλητές και 483 αθλήτριες από 150 συλλόγους και ανάμεσά τους είναι και οι περισσότεροι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες της χώρα μας, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων λόγω τραυματισμών (Βασδέκη, Τσιαμήτα, Παπαδιάς). Το γεγονός ότι οι αγώνες αποτελούν κριτήριο για τη συγκρότηση των Εθνικών ομάδων που θα πάρουν μέρος στη Σουπρολίγκα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου (15-16 του Ιούλη) αναμένεται να κάνει μεγάλο το συναγωνισμό. Αλλωστε δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι αρκετοί αθλητές, εκτός από τους 50 που το έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής, θα επιδιώξουν να πιάσουν και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από τις συμμετοχές των ανδρών ξεχωρίζουν αυτές των Παυλακάκη, Κεντέρη, Γκατσιούδη, Κουκοδήμου, ενώ στις γυναίκες αυτές των Θάνου, Κόφφα, Γκουντενούδη, Ξάνθου, Τζελίλη, Ουζούνη, Τσιλιγκίρη κλπ. Το πρόγραμμα των αγώνων και τις δυο ημέρες αρχίζει στις 08.00 το πρωί με τα προκριματικά, ενώ σήμερα το απόγευμα οι τελικοί θα αρχίσουν στις 18.45 και αύριο στις 18.30.