Σελίδα 30
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ 0 - 0
"Επρεπε να χάσουμε"

Ομολογία Μπάγεβιτς για το χλομό Ολυμπιακό που "προδόθηκε" από τις ρεζέρβες του

"Μπορούσαμε και έπρεπε να χάσουμε το ματς. Αν και είχαμε ξεκούραστους παίκτες δεν έδειξαν το ανάλογο ενδιαφέρον". Τα παραπάνω λόγια ανήκουν στον τεχνικό του Ολυμπιακού Ντούσαν Μπάγεβιτς, που σε ένα ρεσιτάλ ειλικρίνειας παραδέχτηκε ότι οι ερυθρόλευκοι θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με το 0 - 0 κόντρα στην Ξάνθη.

Αναμφίβολα και ο πλέον απαισιόδοξος οπαδός των Πειραιωτών δε θα μπορούσε να φανταστεί ότι ο Ολυμπιακός για τρίτη φορά φέτος στο Καραϊσκάκη "πέταγε" δύο βαθμούς και έτσι έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, που μόλις στο 4' έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Σέμπουε από λάθος του Τρούπκου. Με κενά στο κέντρο και την άμυνα οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού (σ.σ. άραγε γιατί ο Μπάγεβιτς προτίμησε το Γκώνια από τον Καραπιάλη;) και έτσι οι ευκαιρίες του Ολυμπιακού περιορίστηκαν σε δύο φάσεις με πρωταγωνιστές Αλεξανδρή, Γιαννακόπουλο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, όμως και η Σκόντα στις αντεπιθέσεις έβγαζε φωτιές. Ο Καραπιάλης έδωσε ρυθμό αλλά στο 50' και 54' Γιαννακόπουλος και Νινιάδης δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Τσακωνάκη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε μέσα σε δύο λεπτά με Ντάλουμ και Σέμπουε που έχασαν μοναδικές ευκαιρίες. Η πιο μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 65' όταν ο Αλεξανδρής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα οι δύο αντίπαλοι είχαν από δύο καλές ευκαιρίες, όμως τελικά έμεινε το 0 - 0.

Από τον φλύαρο και αγχωμένο Ολυμπιακό που έπαιξε με 5 νέα πρόσωπα που δεν άρεσαν στον Μπάγεβιτς, ξεχώρισαν οι Καραπιάλης, Γιαννακόπουλος. Ο Ιβιτς δεν έβαλε το πόδι στη φωτιά αφού προερχόταν από σοβαρό τραυματισμό, ενώ Αλεξανδρής και Σαμπανάτζοβιτς διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος όπως και όλη η ομάδα.

Από τη μαχητική και φιλότιμη Ξάνθη αποκάλυψη ο Λιβεριανός Σέμπουε στην πρώτη του εμφάνιση σε ελληνικά γήπεδα. Εξαιρετική απόδοση είχαν και οι: Τσακωνάκης, Βενετίδης, Λουτσιάνο.

Ο διαιτητής Κύρος Βασάρας ελέγχεται σε δύο φάσεις καταλογισμού οφσάιντ, που δεν ήταν, σε βάρος της Ξάνθης. "Κιτρίνισε" τους: Σουζάνι, Καραταϊδη, Τσακωνάκη, Ζήκο, Βενετίδη, Ιωσηφίδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Καραταϊδης, Τρούπκος (31' Κακλαμάνος), Αμανατίδης, Σαμπανάτζοβιτς, Ιωαννίδης (70' Πασσαλής), Γιαννακόπουλος, Νινιάδης, Ιβιτς, Γκώνιας (46' Καραπιάλης), Αλεξανδρής.

ΞΑΝΘΗ: Τσακωνάκης, Σέμπουε, Βενετίδης, Παπαδημητρίου, Καραγεωργίου, Κεχαγιάς, Πατσατζόγλου, Σουζάνι, Λουτσιάνο (88' Ιωσηφίδης), Τζάτζος (60' Ζήκος), Ντάλουμ (50' Ηλιόπουλος).

"Πρωταθλήτρια" η ΑΕΚ (1998-02-08 00:00:00.0)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997-04-12 00:00:00.0)
Φουλ επίθεση (1997-03-01 00:00:00.0)
Προσωρινή ανακωχή (1997-02-15 00:00:00.0)
Υποκλίθηκε στη... βασίλισσα (1996-12-17 00:00:00.0)
Μάχιμα τα στρατά (1996-11-08 00:00:00.0)