Πέμπτη 13 Μάρτη 1997
ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΡΑΤΣ
Αρης απ' τα παλιά

Οι "κιτρινόμαυροι" μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι ηττήθηκαν στην παράταση από την Μπενετόν με 87 - 86 (72 - 68), αλλά πήραν την πρόκριση χάρη στο αβαντάζ των 4 πόντων

Ακόμα και ο Αλπερτ Χίτσκοκ να είχε σκηνοθετήσει το χτεσινό αγώνα του Αρη με την Μπενετόν στο Τρεβίζο, δε θα μπορούσε να είχε φανταστεί τέτοιο φινάλε. Ο Αρης μπορεί να ηττήθηκε στην παράταση από την ιταλική ομάδα με 87 - 86, αλλά χάρη στη νίκη του στον πρώτο αγώνα στο Αλεξάνδρειο με 4 πόντους διαφορά (77 - 73), κατάφερε να είναι αυτός που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Κόρατς. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την τουρκική Τόφα με πλεονέκτημα έδρας.

Πάντως ένα απρόοπτο γεγονός που μπορεί να συμβεί σπάνια σε ένα αγώνα μπάσκετ, λίγο έλειψε να στερήσει τα όνειρα των "κιτρινόμαυρων".

Συγκριμένα στα μισά του β ημιχρόνου αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο δεύτερος διαιτητής του αγώνα Ντε Κάιζελ. Αποτέλεσμα ήταν ο πρώτος διαιτητής, Ρώσος Νταβίντοφ, να συνεχίσει μόνος του το υπόλοιπο του αγώνα τρέχοντας πάνω - κάτω σε όλο το γήπεδο. Ετσι δεν είδε τον Ουίλιαμς πως στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού πατούσε τη γραμμή, με αποτέλεσμα να το χρεώσει τρίποντο και η Μπενετόν να νικήσει με 72 - 68 ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στην παράταση και με κορυφαίους τους Μπόνι και Σάκλεφορντ οι παίχτες του Λευτέρη Σούμποτιτς φάνηκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την πρόκριση στο Τρεβίζο και τελικά πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα οδήγησαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν.

Στον αγωνιστικό τομέα το χτεσινό παιχνίδι με τις διακυμάνσεις του ήταν για γερά νεύρα, καθώς και οι δυο ομάδες θα 'λεγε κανείς ότι έπαιζαν τη γάτα με το ποντίκι όσον αφορά το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο Αρης κατάφερε σε όλο το πρώτο μέρος να είναι μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους (16 - 33 5 πριν τη λήξη). Στην επανάληψη οι Ιταλοί ανέκαμψαν και εκμεταλλευόμενοι την ιδιαιτερότητα του αγώνα λόγω της αποχώρησης του διαιτητή ισοφάρισαν τη διαφορά και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

ΜΠΕΝΕΤΟΝ: Σεκούντα 16, Πίτις 20, Μαρκονάτο, Μπονόρα 12, Ρεμπράτσα 16, Νικολάι 9, Ουίλιαμς 14.

ΑΡΗΣ: Ορτίθ 15, Λιαδέλης 14, Σταυρακόπουλος, Σιούτης 9, Φλώρος, Ναχάρ, Αγγελίδης, Σάκλεφορντ 22, Μπόνι 26.

Χωρίς φόβο αλλά με πάθος (2005-03-03 00:00:00.0)
Αντι-Ράτζα ο Σάκλεφορντ (1997-12-16 00:00:00.0)
Για ρεβάνς στη Μαδρίτη (1997-11-19 00:00:00.0)
Μοναχικός θριαμβευτής (1997-04-04 00:00:00.0)
Σαν τελικός (1997-03-12 00:00:00.0)
Επειδοσιακή νίκη (1996-10-10 00:00:00.0)