Πέμπτη 10 Οχτώβρη 1996
Σελίδα 30
ΜΑΡΙΜΠΟΡ - ΑΡΗΣ 70-75
Επειδοσιακή νίκη

Αντεξε ο Αρης στη Σλοβενία, την επίθεση παικτών και φιλάθλων της Μάριμπορ. Η ομάδα του Σ. Μαρκόπουλου πήρε τη νίκη με 75-70, μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που λίγο έλειψε να μην τελειώσει ποτέ. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, φίλαθλος, διαμαρτυρόμενος για φάουλ που καταλογίστηκε από τους διαιτητές υπέρ του Φλώρου, εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και χτύπησε στο στήθος με τα πόδια τον Πορτορικανό Ορτίθ. Η συμπλοκή γενικεύτηκε, οι διαιτητές απείλησαν να διακόψουν τον αγώνα σε βάρος της γηπεδούχου ομάδας, αλλά μπροστά στον κίνδυνο να αναφερθούν στο φύλλο αγώνα οι Αγγελίδης, Ορτίθ και Σάκλεφορντ που συμμετείχαν στη συμπλοκή, οι υπεύθυνοι του Αρη προτίμησαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο ημίχρονο ο Αρης προηγήθηκε 41-35 και η διαφορά στο 32 αυξήθηκε σε 60-49. Οι Σλοβένοι με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν 63-65 στο 36, αλλά οι παίκτες του Αρη έδειξαν ψυχραιμία στο τέλος, διατηρώντας το αήττητο μετά από δύο αγώνες. Τους πόντους του Αρη σημείωσαν οι: Φλώρος 7, Σταυρακόπουλος 13, Λιαδέλης 20, Σάκλεφορντ 6, Ορτίθ 12, Σιούτης 4, Αγγελίδης 11, Χωλόπουλος 2. Πρώτοι σκόρερ της Μάριμπορ οι Κότνικ και Γουίντερς με 19 πόντους.