Πέμπτη 10 Οχτώβρη 1996
Σελίδα 31
ΔΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-1
Χάρισαν τη νίκη

Δύο μοιραία λάθη της άμυνας έδωσαν τη νίκη στους Δανούς. Η Εθνική δικαιούνταν την ισοπαλία τουλάχιστον

Μπορούσε, αλλά δεν το πίστεψε. Η Εθνική ομάδα έχασε χτες στην Κοπεγχάγη από τη Δανία με 2-1, όχι γιατί οι αντίπαλοι ήταν καλύτεροι, αλλά γιατί οι διεθνείς δεν είχαν την ψυχολογία που απαιτείται για να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Το παιχνίδι κρίθηκε από δύο "λεπτομέρειες": Την πίστη και την αυτοσυγκέντρωση. Σ' αυτά υστέρησε η ελληνική ομάδα και ήρθε η ήττα. Οι γηπεδούχοι, όπως αναμενόταν, πίεσαν από την αρχή του αγώνα. Το σχήμα που παρέταξε ο Κ. Πολυχρονίου είχε αμιγώς αμυντικούς προσανατολισμούς με αποτέλεσμα στο πρώτο εικοσάλεπτο όλο το παιχνίδι να γίνεται στην ελληνική περιοχή. Προφανές ήταν το άγχος των "γαλανόλευκων" που είχαν προβλήματα στην ανάπτυξη.

Αλλεπάλληλα λάθη και βιαστικές επιλογές δεν επέτρεπαν να δημιουργηθούν προϋποθέσεις για αντεπίθεση. Παρ' όλα αυτά σοβαρός κίνδυνος για την εστία του Ατματσίδη δεν υπήρξε. Μετά το 20 οι Ελληνες άρχισαν να βγαίνουν μπροστά και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Ομως στο 25 η τύχη στάθηκε ιδιαίτερα "τσιγκούνα".

Ο Χέλβεκ γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ζαγοράκης στην προσπάθεια του ν' αποκρούσει την έστειλε στα δίχτυα. Η ψυχρολουσία ξεπεράστηκε γρήγορα και η Εθνική αντεπιτέθηκε με αξιώσεις. Στο 33 σουτ από τον Αποστολάκη πέρασε λίγο άουτ και δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Ο Τσάρτας κέρδισε φάουλ έξω απ' την περιοχή, πάσαρε στον Δώνη που μ' έναν "κεραυνό" δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σμάιχελ.

Σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου ο Ατματσίδης κράτησε την ισοπαλία αφού έδιωξε επικίνδυνο σουτ του Μέλερ. Στην επανάληψη οι διεθνείς μπήκαν δυνατά και μόλις στο 47 μακρινό σουτ του Τσάρτα ανάγκασε τον Σμάιχελ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση. Ομως νέο τραγικό λάθος άλλαξε πάλι τις ισορροπίες.

Ξανά από λάθος του Ζαγοράκη, ο Μπρίαν Λάουντρουπ έφυγε προς την περιοχή. Οι υπόλοιποι αμυντικοί αδράνησαν και έτσι δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Ατματσίδη (51). Αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα, αφού οι διεθνείς δεν είχαν το σθένος να ανακάμψουν για δεύτερη φορά. Μάλιστα το τελευταίο περίπου δεκάλεπτο η Εθνική έπαιζε με 10 παίχτες. Σε μια κόντρα με τον Μπ. Λάουντρουπ ο Αποστολάκης έπαθε κάταγμα στη μύτη και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ενώ ήδη είχαν συμπληρωθεί οι αλλαγές.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Χέλβεκ, Ρίπερ, Χόεγκ, Λάουρσεν, Π. Νίλσεν (55 Κόλμπεργκ), Αλαν Νίλσεν, Τόμσεν, Μέλερ (86 Αντερσεν), Μίκαελ Λάουντρουπ (75 Σιόνμπεργκ), Μπρίαν Λάουντρουπ.

ΕΛΛΑΔΑ: Ατματσίδης, Αποστολάκης, Κασάπης, Ουζουνίδης, Καλιτζάκης, Νταμπίζας, Ζαγοράκης (63 Κωνσταντινίδης), Νικολαϊδης, Μπατίστα (59 Αλεξανδρής), Τσάρτας (75 Νινιάδης), Δώνης.