Πέμπτη 10 Οχτώβρη 1996
Σελίδα 30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΖΟΡΚΑ ΦΑΡΜΑ 84 - 67
Με σφραγίδα Γκούροβιτς

Η απουσία του Αγγελου Κορωνιού που τραυματίστηκε στον αγκώνα την παραμονή του αγώνα με τη Ζόρκα Φάρμα, αιφνιδίασε το Περιστέρι που χρειάστηκε 8 λεπτά για να "διαβάσει" το παιχνίδι των Σέρβων και να φτάσει στη νίκη με 84 - 67. Οι Γιουγκοσλάβοι προηγήθηκαν και με 10 πόντους διαφορά (26 - 16) αλλά ο Σάκοτα έκρυβε άσους στο μανίκι του. Απέσυρε τους Αμερικανούς Μάξεϊ και Τσίτουμ, ανέθεσε το κουμάντο στο νεαρό Γιάριτς και με κοντό σχήμα πίεσε στην περιφέρεια. Το ημίχρονο βρήκε το Περιστέρι προηγούμενο με 49 - 39.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν απλά. Η Ζόρκα κουράστηκε, ο Γκούροβιτς έκανε πράγματα και θαύματα, ο Τσίτουμ ανέβασε την απόδοσή του, ο Αλμπέρτι βοήθησε στην επίθεση και έτσι η άνετη νίκη ήταν θέμα χρόνου για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Ο Μίλαν Γκούροβιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας με τέλεια στατιστικά, 10 ριμπάουντ και 12 στα 13 δίποντα!

Από τη γιουγκοσλαβική ομάδα ξεχώρισε ο Γκρουσάνοβιτς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Γκαγκαουδάκης 2, Μακαράς 4, Μορέτι 16, Γιάριτς 5, Αλμπέρτι 12, Τσίτουμ 8, Μάξεϊ 13, Γκούροβιτς 25.

ΖΟΡΚΑ ΦΑΡΜΑ: Ράντοβιτς 9, Ζιρόγεβιτς 3, Γκρουσάνοβιτς 25, Τόμοτιτς 4, Β. Ιλιτς 22, Μάνγιοντιτς 4, Γιάνοβιτς, Κάρισικ.