Τετάρτη 16 Απρίλη 1997
Σελίδα 35
ΠΑΟ - ΠΑΟΚ 88 - 64
"Γουρλής" ο Κυρίτσης

Με το "δεξί" μπήκε στην αγωνιστική δράση ο νέος προπονητής του Παναθηναϊκού Μιχάλης Κυρίτσης, αφού οι "πράσινοι" νίκησαν χτες τον ΠΑΟΚ με 88 - 64 και προηγούνται έτσι με 1 - 0 νίκες στη β φάση των πλέι - οφ.

Οι "πράσινοι" χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα υψηλή απόδοση δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη χάρη στην πολύ καλή άμυνα του πρώτου ημιχρόνου όπου περιόρισαν τα ατού του "δικεφάλου". Παράλληλα η τρομερή ευστοχία των παικτών του "τριφυλλιού" από την περιφέρεια σε όλο το β μέρος έδωσε ένα σταθερό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό που συνεχώς το αύξανε.

Από την άλλη οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση μόνο μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Από κει και πέρα μόλις ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ δε φαίνονταν ικανοί να ανατρέψουν τα πράγματα και μοιραία έφτασαν στην ήττα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 7, Κόρφας 14, Οικονόμου 3, Ντίκινς 11, Νικολά 14, Σκονοκίνι 11, Μαρτίνεθ 14, Νουόσου 9, Αμίτσι 5.

ΠΑΟΚ: Ντεμπς 11, Νικολαϊδης 9, Μπουντούρης 2, Μαματζιόλας 6, Τσέκος 1, Μπόνερ 2, Ρεντζιάς 7, Γιαννούλης 16, Μπεκ 10.