Σελίδα 35
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Ελληνικό φινάλε

Ο Πελεκανάκης κέρδισε το σιρκουί της Αθήνας στα "13α Αθήναια"

Εντυπωσιακό φινάλε για τα ελληνικά χρώματα επιφύλασσε ο Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος εφήβων με την επωνυμία "13α Αθήναια" που έλαβαν μέρος 6 χώρες με 65 αθλητές.

Ο αθλητής του Ταλού Χανίων Χρήστος Πελακάνακης κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση στο τελευταίο σιρκουί, μετά από συγκλονιστικό αγώνα 18 στροφών και αφήνοντας πίσω μεγάλα ονόματα του χώρου.

Ο Ελληνας πρωταθλητής σημείωσε χρόνο 1 ώρα 2118 και στη γενική κατάταξη κατέλαβε τελικά την 6η θέση με χρόνο 9.4250.

Στη γενική ατομική κατάταξη την καλύτερη θέση από ελληνικής πλευράς πήρε ο αθλητής του Αυτόδρομου Θεσσαλονίκης Γιάννης Ταμουρίδης που πήρε την 3η θέση με χρόνο 9.4021, ενώ κατέλαβε την 2η θέση στα σπριντ ανάβασης με 8 βαθμούς.

Νικήτρια των αγώνων αναδείχτηκε η ομάδα της Γερμανίας που εκτός από το τελευταίο σιρκουί πήρε όλα τα υπόλοιπα.