Τεράστια ποσά οφείλονται στην Εφορία από φόρους που δεν αποδίδονται
Εντυπωσιακή ανάπτυξη παίρνει το μπάσκετ μετά το 1987 και τη νίκη της Εθνικής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Τα οικονομικά μεγέθη πολλαπλασιάζονται και πολλοί αθλητές υπογράφουν πλουσιοπάροχα συμβόλαια. Επί μια τετραετία τα ποσά αυτά δεν εμφανίζονται πουθενά. Το άρθρο 47 του νόμου 75/75 είναι απαγορευτικό για την Εφορία. "Οι παρεχόμενες υπό αθλητικών σωματείων ή ενώσεων αποζημιώσεις οδοιπορικών και λοιπών εξόδων ταξιδίων, ως και οι παροχές διατροφής σε ερασιτέχνες αθλητές εντός του πλαισίου των διατάξεων περί φιλάθλου ιδιότητας, δεν αποτελούν εισόδημα και δεν υπόκεινται εις φόρον εισοδήματος" αναφέρει. Το κράτος δεν κάνει τίποτα προκειμένου να αλλάξει το καθεστώς που ήδη έχει αρχίσει να προκαλεί το δημόσιο αίσθημα. Προς τιμήν τους, την πρωτοβουλία αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι αθλητές. Παραμονές του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 1991, καταφεύγουν μάλιστα σε απεργία διαρκείας, υποχρεώνοντας το κράτος να καθιερώσει τα επαγγελματικά συμβόλαια, με το νόμο 1958. Οι πάντες υποχρεώνονται να δηλώνουν τα εισοδήματά τους κι όποιοι δεν το κάνουν, λογικά και με το νόμο φοροδιαφεύγουν. Οπως δηλώνει στον "Ρ" ο γγ της ΕΣΑΚ, Π. Μπλάνας, έκτοτε όλα τα εισοδήματα φορολογούνται στην πηγή τους, και ειδικότερα:
Το ερώτημα είναι αν αποδίδονται αυτοί οι φόροι; Οι πληροφορίες λένε ότι το μεγαλύτερο μέρος των οφειλών που... ανακάλυψε η ΥΠΕΔΑ στα Τμήματα Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών, βαρύνουν τα σωματεία και όχι τους αθλητές. Κι εδώ βρίσκεται το μεγάλο πρόβλημα. Ενώ οι αθλητές που δεν υπέβαλαν φορολογική δήλωση, ή απέκρυψαν κάποια ποσά, δείχνουν πρόθυμοι να προχωρήσουν σε συμβιβασμό, τα σωματεία κινδυνεύουν με διάλυση. Τα χρέη είναι πολλά και τα ταμεία άδεια.