Βελτιωμένη η απόδοση της Εθνικής στα φιλικά με την Κούβα
Ενθαρρυντικά μηνύματα, μετά την ψυχρολουσία με τα φιλικά στη Γερμανία, στέλνει η Εθνική ομάδα με την απόδοσή της στα φιλικά με την Κούβα. Τα φιλικά ξεκίνησαν προχτές και ήταν ανεπίσημα, ενώ σήμερα στις 9μμ γίνεται το πρώτο επίσημο φιλικό. Στα μέχρι τώρα φιλικά οι ομάδες χωρίζονταν σε δύο γκρουπ. Χτες το β' γκρουπ της Ελλάδας (αρχική εξάδα Κουρνέτας, Χριστοφιδέλης, Κυριαζής, Κοβάτσεφ, Μητρούδης, Αγγελίδης) κέρδισε το β' γκρουπ της Κούβας στο οποίο αγωνίζονταν οι "Ελληνες" Ερνάντεζ, Σάντσεζ, Ντεσπέιν, Βάντες. Το α' γκρουπ έχασε με 1-3 (16-17, 8-15, 15-9, 13-15). Η Ελλάδα αγωνίστηκε με τους Ανδριόπουλο, Γκιούρδα, Τσακιρόπουλο, Χατζηαντωνίου, Ντράγκοβιτς, Σπανό. Στη συνέχεια ο Χερέρα έβαλε τον Γκιούρδα σε θέση διαγωνίου αντί του Ντράγκοβιτς που δεν "πήγαινε" και έβαλε στην εξάδα τον Πανούσο. Στο νικητήριο σετ, πασαδόρος έπαιξε ο Κουρνέτας που κάνει πολύ καλές εμφανίσεις.