Πέμπτη 9 Μάη 1996
ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ 2 - 1
Ρεζέρβες για "φίλημα"

Μόνο στην επανάληψη ικανοποίησε η ομάδα του Κ. Πολυχρονίου χτες στα Γιάννενα

Αρκετά όσο και χρήσιμα συμπεράσματα πρέπει να αποκόμισε ο Κ. Πολυχρονίου από το χτεσινό φιλικό στα Γιάννενα, όπου η Εθνική κέρδισε τη Γεωργία με 2 - 1. Στο κατάμεστο Στάδιο "Ζωσιμάδες", το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε δύο πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρό, επιπόλαιο, αδιάφορο, μάλλον λόγω υπεροψίας. Οι παίχτες έκαναν πολλά λάθη. Δεν πίεζαν τους αντιπάλους και αργούσαν χαρακτηριστικά στις επιστροφές και το μαρκάρισμα. Οταν δε, έφταναν έξω από την περιοχή "κολλούσαν" χαρακτηριστικά. Με λίγα λόγια έδωσαν την εντύπωση ότι έκαναν αγγαρεία.

Παρ' όλα αυτά κοντά στο γκολ φτάσαμε πρώτοι. Ηταν στο 14' με μια φάση (μοναδική στο α' ημίχρονο) από αυτές που στο ποδόσφαιρο λέμε ότι "χάθηκε" η μπάλα. Μετά από ένα "τρίγωνο" Τσάρτα, Νικολαϊδη, Αλεξανδρή (όπου οι πάσες δίνονταν με κινηματογραφική ταχύτητα) ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό, ύστερα από πάσα του Ρ. Αρβελάντζε ο Γκοκριτσάνι σούταρε από θέση μέσα αριστερά. Ο Ατματσίδης θέλοντας μάλλον να επιβεβαιώσει την πασίγνωστη ελληνική φιλοξενία, δεν μπλόκαρε την μπάλα και έτσι οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν. Ως τη λήξη του ημιχρόνου είχαν άλλες δύο τρεις ευκαιρίες να πετύχουν γκολ, ενώ η Εθνική μόνο μία.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος των θεωρούμενων ως αναπληρωματικών άλλαξε την εικόνα της Εθνικής. Είχαν κινητικότητα, δύναμη, αποτελεσματικότητα. Ο Φραντζέσκος που πήρε τη θέση του προκλητικά απαράδεκτου Τσάρτα οργάνωσε την ομάδα. Οι Κωνσταντινίδης, Βρύζας, Νασιόπουλος, Μπατίστα (όσο αγωνίστηκε) πλαισίωσαν το Νικολαϊδη και δημιούργησαν τους απαραίτητους διαδρόμους.

Ετσι στο 58' Φραντζέσκος, Νασιόπουλος έπαιξαν το 1 - 2. Ο τελευταίος σούταρε ο Τογκονίτζε έδιωξε αλλά η μπάλα πήγε στο Νικολαϊδη που με πλασέ ισοφάρισε. Ο ίδιος παίχτης έδωσε τη νίκη στην Εθνική πάλι με σουτ στο 87 αφού εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη έξοδο του Γεωργιανού τερματοφύλακα και τη σύγχυση που επικράτησε στην περιοχή.

Συμπερασματικά μπορούμε να γράψουμε ότι αγώνα με αγώνα η ομάδα παρουσιάζει βελτίωση. Βέβαια ακόμα χρειάζεται δουλιά και προσπάθεια. Τα νέα παιδιά έπεισαν για τις δυνατότητές τους. Αναφορικά τέλος με κάποια "αστέρια" που θεωρούν πως έχουν καπαρωμένη τη θέση, ίσως ο Πολυχρονίου είναι ώρα να αναθεωρήσει τις απόψεις του και να τους αφήσει στον πάγκο.

ΕΛΛΑΔΑ: Ατματσίδης (45' Μιχόπουλος), Αποστολάκης (45' Κωνσταντινίδης), Κασάπης, Ουζουνίδης (45' Καραταϊδης), Καλιτζάκης, Νικολαϊδης, Ζαγοράκης, Αλεξανδρής (45' Βρύζας), Γ.Σ. Γεωργιάδης, Τσάρτας (45' Φραντζέσκος), Δώνης (45' Μπατίστα, 56' Νασιόπουλος).

ΓΕΩΡΓΙΑ: Ζόιτζε (17' Τογκονίτζε), Γκουντουσαούρι (45' Ντεμετράτζε), Λομπανίτζε, Γκουντίνοφ, Τσιχράτζε, Γκογκιτζαϊσβίλι, Μεμσάντζε, Ρ. Αρβελάντζε, Κετσπάγια, Γκοκριτσάνι (55' Γκουτσούα), Σ. Αρβελάντζε.

• Σε φιλικό αγώνα που έγινε στη Μπρατισλάβα, η εθνική Ελπίδων έχασε από την αντίστοιχη της Σλοβακίας με 2-0 (23', 88' Σλόβακ).
«Θεμέλια» πρόκρισης (2001-09-21 00:00:00.0)
Τυπική διαδικασία (2000-11-07 00:00:00.0)
Κανείς δε χαμογέλασε... (2000-02-01 00:00:00.0)
Χωρίς περιθώριο λάθους (1998-10-14 00:00:00.0)
Ο Κυζερίδης στην Εθνική (1998-03-31 00:00:00.0)
Δίκαιη μοιρασιά (1998-02-24 00:00:00.0)