Επειδή το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο θα ασχοληθεί με την υπόθεση του ελληνικού εμπάργκο κατά των Σκοπίων από την πρώτη Φλεβάρη, επειδή η απόφαση θα είναι, όπως όλοι περιμένουν και ομολογούν, καταδικαστική και επειδή η απόφαση αυτή αναμένεται να εκδοθεί κάπου μέσα στον Απρίλη - εν μέσω, δηλαδή, των διαβουλεύσεων για την ανάδειξη του νέου Προέδρου της ελληνικής Δημοκρατίας - η ελληνική κυβέρνηση αναζητά τρόπους αντίδρασης. Από τις συσκέψεις που πραγματοποιήθηκαν και τις εισηγήσεις που υποβλήθηκαν, ο πρωθυπουργός, για άλλη μια φορά, επέλεξε αυτή με το μικρότερο εσωτερικό πολιτικό κόστος. Δηλαδή, την εξεύρεση δικονομικών τεχνασμάτων, προκειμένου η διαδικασία στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο να τραβήξει σε μάκρος.
Να βγει πρώτα ο πρόεδρος, λοιπόν, να εξυπηρετηθούν τα άμεσα (μικρο)πολιτικά συμφέροντα του κυβερνώντος κόμματος και μετά ...βλέπουνε.