Λήγει αύριο 20 Γενάρη η προθεσμία για την απόδοση παρακρατούμενων φόρων μισθωτών υπηρεσιών, επαγγελματιών κλπ., μετά την παράταση που έδωσε το υπουργείο Οικονομικών, καθώς και για την απόδοση ΦΠΑ με προσωρινές δηλώσεις. Η κανονική προθεσμία έληξε στις 15 Γενάρη.
Με βάση το σκεπτικό της απόφασης του υπουργείου Οικονομικών, η παράταση κρίθηκε αναγκαία λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικράτησαν τις τελευταίες μέρες. Σύμφωνα με τη σχετική απόφαση, "παρατείνονται μέχρι τις 20 Γενάρη 1995 οι προθεσμίες απόδοσης φόρων εισοδήματος και ΦΠΑ με προσωρινές δηλώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις του ν. 2238/1994 και του ν. 1642/1986, που έληξαν στις 15 Γενάρη".