Τετάρτη 8 Φλεβάρη 1995
Σελίδα 30
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΥΡΩΠΑ+ΔΚΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
Κάηκε στο... 14'

Ο Ηρακλής έχασε από την Αντίμπ με 88-78 και τώρα θα παίξει στα ημιτελικά με την Ταουγκρές, που θα έχει το αβαντάζ έδρας

O Ηρακλής έφθασε στη βρύση, όμως, νερό δεν ήπιε... Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπόρεσε να υπερασπίσει τους τρεις πόντους διαφορά από τον πρώτο αγώνα του Ιβανώφειου, αφού ηττήθηκε με 88 - 78 από την Αντίμπ. Αυτό φυσικά δε σημαίνει αναγκαστικά και καταστροφή, απλά ο Γηραιός στον ημιτελικό με την ισπανική Ταουγκρές δε θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι. Στο χτεσινό αγώνα τώρα η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και στο τελευταίο πεντάλεπτο Ζντοβτς και Μπέρι "σίγησαν", με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να πάρουν το ροζ φύλλο του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο η Αντίμπ προηγήθηκε με 45 - 39 και στις αρχές του δεύτερου μέρους με 12 πόντους διαφορά (55 - 43). Με αντεπίθεση διαρκείας ο Ηρακλής κατάφερε έξι λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 68 - 66. Ομως, στα τελευταία πέντε λεπτά η κούραση και το άγχος των "κυανόλευκων" τους στοίχισαν τη νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Οστρόφσκι, Ρίτσαρσον και Ρίβερς. Για μια ακόμη φορά ο Γουόλτερ Μπέρι σήκωσε το βάρος στην επίθεση, πέτυχε 30 πόντους, όμως, δεν είχε άξιους συμπαραστάτες. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής έχασε με πέντε φάουλ νωρίς τους Κακιούση, Παπαχρόνη, καθώς και τον Χωλόπουλο. Η Αντίμπ θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Μπενετόν με το αβαντάζ της έδρας.

ΑΝΤΙΜΠ: Ντομόλ 9, Μαρσά 3, Ρίβερς 24, Οστρόφσκι 13, Ρίτσαρσον 15, Ρέντεν 8, Μεντελί 5, Πουαρέ 11.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπέρι 30, Ζντοβτς 16, Κακιούσης 11, Χωλόπουλος 2, Παπαχρόνης 4, Μωραφιτης 8, Κουντουράκης 7, Παναγιωτίδης 2.