Ξεπερνούν το 40% οι άνεργοι. Μέτρα ζητά το ΚΚΕ
Το έντονο πρόβλημα της αποβιομηχάνισης και της ανεργίας στο Νομό Νάουσας,θίγει με Ερώτηση προς τους υπουργούς Βιομηχανίας και Εργασίας, ο βουλευτής του ΚΚΕ Γ. Κατσαρός.
Ο βουλευτής του ΚΚΕ παραθέτει στοιχεία από πρόσφατη σύσκεψη τοπικών φορέων της πόλης, σύμφωνα με τα οποία - και με στοιχεία του ΟΑΕΔ - από τους 9 χιλ. περίπου εργαζόμενους της Νάουσας οι 2.939 γράφτηκαν το 1994 στο Ταμείο ανεργίας! Στοιχεία του Εργατικού Κέντρου παρουσιάζουν τον αριθμό των ανέργων να ξεπερνά τις 4 χιλ. γεγονός που κατατάσσει την πόλη στις πρώτες θέσεις ανεργίας πανελλαδικά, με ποσοστό μεγαλύτερο από 40%!
Παράλληλα, την περίοδο 1987 - 1991 μειώθηκε κατά 37% η απασχόληση στην Κλωστοϋφαντουργία.
Οι υπουργοί ερωτώνται: "Τι συγκεκριμένα μέτρα προτίθεται να πάρει η κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει το τεράστιο πρόβλημα της αποβιομηχάνισης και της ανεργίας στην περιοχή της Νάουσας;".