Πέμπτη 19 Φλεβάρη 1998
Σελίδα 34
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ
Ο Τσακίρης 58ος

Στην 58η θέση (ανάμεσα σε 78 αθλητές) και σημειώνοντας χρόνο 31:14.6 τερμάτισε τελικά ο πρωταθλητής μας στο Δίαθλο Αθανάσιος Τσακίρης, ενώ παράλληλα είχε 8 επιτυχημένες βολές στις 10 που πραγματοποίησε. Πάντως οι επιδόσεις του Ελληνα αθλητή στη σκόπευση θεωρούνται μέτριες, αφού ο Τσακίρης συγκαταλέγεται μέσα στους καλύτερους σκοπευτές όλου του Κόσμου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νορβηγός Ολε Μπγιόρνταλεν με 27:16.2 και απόλυτη ευστοχία στους στόχους. Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Φρόντε Αντερσεν με 28:17.8 και δύο αστοχίες και τρίτος Ολυμπιονίκης ο Φινλανδός Βίλε Ραϊκόνεν με 28:21.7 και μία αστοχία.

Η Νορβηγία κατέκτησε την πρώτη θέση στη σκυταλοδρομία των 10 χιλιομέτρων στους δρόμους αντοχής, αφού σημείωσε χρόνο 1.40.55, ενώ παράλληλα ο Μπγιορν Ντέλιε που συμμετείχε στην Εθνική ομάδα έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία των αγώνων που κατακτά 7 χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια. Τη Νορβηγία ακολούθησαν η Ιταλία με 1.40.55 και η Φινλανδία με 1.42.15