"Το πέλαγο είναι όλο στρωτό και ο αέρας λεπτότατος, και όποιος ήθελε να κινήσει για το Μωριά, δεν ημπορούσε να κάνει ταξίδι χωρίς να δουλέψουν ακατάπαυστα τα κουπιά", έγραφε ο Σολωμός στο πεζό του έργο "ΠΟΙΗΤΗΣ - ΦΙΛΟΣ- ΣΟΦΟΛΟΓΙΟΤΑΤΟΣ". Στο ίδιο έργο ο Σολωμός γράφει το περίφημο "μήγαρις έχω άλλο στο νου μου πάρεξ ελευθερία και γλώσσα;".
Στον ποιητή της παλιγγενεσίας, οφείλουμε πολλά, όπως και στους μεγάλους μας ήρωες αγωνιστές του 1821.
Τα έργα του Σολωμού, ποιήματα και πεζά, έχουν για το λαό μας τεράστια σημασία.
Εχουμε χρέος να μεταφράσουμε το έργο του για να διαβαστεί κι από άλλους λαούς. Ο Σολωμός υπήρξε εφάμιλλος μεγάλων Ευρωπαίων δημιουργών του λόγου κατά το 19ο αιώνα.
Πώς λοιπόν ένας λαός μπορεί να τιμήσει και μουσικά ένα μεγάλο δημιουργό του;
***
Οφείλει να πραγματοποιήσει πολλές συναυλίες με μουσικά έργα που θα έχουν ως θέμα τα ποιήματά του ή τον ίδιο. Ενας βάρδος της Ελευθερίας δε θα 'πρεπε να μνημονεύεται μόνο την 25η του Μάρτη.
Του οφείλει, για αρχή τουλάχιστον, πλήθος ποιοτικές εκδηλώσεις.
Θα το πράξει;
Γιώργος ΜΗΝΑΣ
Συνθέτης - καθηγητής