Πέμπτη 30 Απρίλη 1998
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ
Χρυσό αρασέ ο Σαπάνης

Ενα χρυσό και ένα ασημένιο ήταν ο απολογισμός του Λεωνίδα Σαπάνη που συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών στη Γερμανία. Ο Ελληνας πρωταθλητής στην κατηγορία των 62κ. κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στο αρασέ με 135 κιλά, ενώ ήταν δεύτερος στο σύνολο με 292,5 κιλά. Στην κίνηση του ζετέ ήταν τέταρτος με 157,5 κιλά. Πρώτος στο σύνολο ήταν ο Βούλγαρος Γκεοργκίεφ με 295 κιλά.

Τέσσερα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν τα κορίτσια. Η Στρούμπου στην κατηγορία των 53κ. κατατάχτηκε τρίτη στο ζετέ με 87,5κ. και στο σύνολο με 157,5. Δυο τρίτες θέσεις κατέκτησε και η Μ. Χριστοφορίδου στα 58κ. Στο ζετέ με 102,5κ. και στο σύνολο με 182,5. Αντίθετα η Χατζηαβραμίδου έμεινε στην έκτη θέση της κατηγορίας των 48κ. με 60κ. στο αρασέ, 80κ. στο ζετέ και 140κ. στο σύνολο.

Τις εντυπώσεις στο πρωτάθλημα των γυναικών, κερδίζει μέχρι στιγμής η Βουλγαρία, που στις τρεις πρώτες κατηγορίες κατέκτησε και τα εννιά χρυσά μετάλλια. Ο Αμπατζίεφ που επέστρεψε πρόσφατα στην ηγεσία της βουλγάρικης ομάδας, απ' την οποία είχε απομακρυνθεί μετά την Ολυμπιάδα της Σεούλ όπου τρεις αθλητές του είχαν βρεθεί ντοπέ, έδειξε ότι είναι ασυναγώνιστος.