Συγκροτήθηκε σε σώμα, μετά τις αρχαιρεσίες της 12/4/98, το νέο ΔΣ του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών Ελλάδας.Το νέο ΔΣ αποτελείται από τους: Εύα Μελά (πρόεδρος), Γιάννη Καρούσο (αντιπρόεδρος), Μιχάλη Παπαδάκη (γενικό γραμματέα), Κώστα Ρόθο (ταμίας). Μέλη: Νίκος Κακαδιάρης (έφορος τμήματος ζωγραφικής), Στέλιος Τριάντης (έφορος τμήματος γλυπτικής), Αννα Μενδρινού (έφορος τμήματος χαρακτικής), Σωτήρης Βάρβογλης, Βάσω Σοφρά, Βίκυ Τσαλαματά, Μιχάλης Φραντζής (έφοροι τμήματος διακοσμητικής). Σημειώνουμε ότι το νέο ΔΣ του ΕΕΤΕ είναι διετούς θητείας.