Πολύ κοντά στην πρόκρισή τους για τους Ολυμπιακούς στο Σίδνεϊ βρίσκονται οι ιστιοπλόοι μας στην κλάση "470". Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μαγιόρκα οι Σ. Μπεκατώρου - Α. Τσουλφά είναι στην 4η θέση, ενώ οι Α. Κοσματόπουλος - Κ. Τριγκώνης είναι 6οι. Στις γυναίκες προκρίνονται οι πρώτες έξι χώρες και στους άνδρες οι πρώτες εννέα. Πάντως ο δυνατός αέρας που φυσούσε στις τρεις τελευταίες κούρσες προξένησε ζημιές σε πολλά σκάφη, μεταξύ των οποίων και τρία ελληνικά. Ετσι οι Ι. Πασχαλίδης - Α. Παχούμας υποχώρησαν στην 12η θέση της γενικής βαθμολογίας.