Σάββατο 14 Νοέμβρη 1998
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Συγκλόνισε ο Π. Δήμας

Ο Ελληνας αθλητής κατέκτησε ένα χρυσό και δύο αργυρά μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο αρασέ με 178 κιλά

Ο Πύρρος Δήμας, ο χρυσός Ολυμπιονίκης στη Βαρκελώνη και την Ατλάντα, έκανε και πάλι περήφανους τους Ελληνες. Πάλεψε σαν ημίθεος, σε μια κατηγορία (85κ.) με εκπληκτικούς αντιπάλους και πέτυχε να κατακτήσει ένα χρυσό μετάλλιο στο σύνολο με 387,5 κιλά και δύο ασημένια, όχι γιατί σήκωσε λιγότερα βάρη από τους αντιπάλους του, αλλά επειδή το σωματικό του βάρος ήταν μερικές δεκάδες γραμμάρια παραπάνω. Στο αρασέ μάλιστα έκανε το απίστευτο. Δημιούργησε νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 178 κιλά, αλλά το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βούλγαρος Γκάρντεφ με 177,5 κιλά, καθώς το μισό κιλό που σήκωσε επιπλέον ο Δήμας μετρούσε μόνο για την παγκόσμια επίδοση. Τρίτος στο αρασέ κατατάχτηκε ο Ρώσος Μούσκοβετς με 175 κιλά, ενώ ο Γερμανός Χούστερ κατατάχτηκε τέταρτος, επίσης με 175 κιλά. Ο Δήμας ξεκίνησε άσχημα στο ζετέ. Δε σήκωσε τα 207,5 κιλά, αλλά από τον ίδιο η προσπάθεια θεωρήθηκε πετυχημένη. Στη δεύτερή του εμφάνιση στο πλατό έβαλε στην μπάρα 210 κιλά και τα σήκωσε... χαμογελώντας. Ο Χούστερ, που ήταν ελαφρύτερος από τον Ελληνα Ολυμπιονίκη σε σωματικό βάρος, έκανε την ύστατη προσπάθεια να σηκώσει 212,5 κιλά και να περάσει επικεφαλής στο σύνολο. Δεν τα κατάφερε κι ο Δήμας πανηγύρισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στο σύνολο, όπου είχε ήδη σηκώσει 387,5 κιλά. Στην τελευταία του προσπάθεια στο ζετέ επιχείρησε να αφαιρέσει το χρυσό μετάλλιο από τον Χούστερ. Σήκωσε τα 212,5 κιλά, τα κράτησε για πέντε δευτερόλεπτα, αλλά δύο από τους τρεις κριτές έκριναν ότι δε σταθεροποιήθηκε. Το χρυσό πήγε στον Γερμανό και ο Δήμας με το ίδιο βάρος έμεινε και πάλι δεύτερος. Αυτές είναι όμως οι αποφάσεις της διεθνούς ομοσπονδίας και δεν αλλάζουν. Το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ και το σύνολο κατέκτησε ο Ρώσος Μούσκοβετς με 207,5 και 382,5 κιλά αντίστοιχα.

Την προηγούμενη μέρα, στην κατηγορία των 77κ. ο Βίκτορας Μήτρου είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ με 202,5 κιλά, όσα ακριβώς και οι Βούλγαροι Βάνεφ και Τάνεφ, που πήραν το χρυσό και ασημένιο αντίστοιχα, επειδή στη ζύγιση που προηγείται των αγώνων, είχαν μικρότερο σωματικό βάρος. Ο αθλητής του Σπάρτακου Ιωαννίνων κατατάχτηκε 11ος στο αρασέ με 157,5 κιλά και 4ος στο σύνολο με 360 κιλά. Στο αρασέ το χρυσό κατέκτησε ο Γεωργιανός Σανίτσα με 168 κιλά, επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ, και στο σύνολο ο Βούλγαρος Βάνεφ με 365 κιλά.

Η Μ. Τάτση στην κατηγορία των 69κ. κατέλαβε την 8η θέση στο ζετέ με νέο πανελλήνιο ρεκόρ (112,5 κιλά), ενώ ήταν 14η στο αρασέ με 80 κιλά και 11η στο σύνολο με 192,5. Νικήτρια αναδείχτηκε η Κινέζα Τανγκ με 110,5 στο αρασέ, 130 στο ζετέ και 240 στο σύνολο.

Από ελληνικής πλευράς σήμερα αγωνίζονται (15.30 ΕΤ 1) ο Ακ. Κακιασβίλι και ο Λ. Κόκας στην κατηγορία των 94κ. Την Κυριακή, τελευταία μέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, θα αγωνιστεί ο Αλ. Πανατίδης στην κατηγορία των +105κ (15.30 ΕΤ 1).

Επιτυχιών... συνέχεια (2001-12-25 00:00:00.0)
Απογοήτευσε ο Σαμπάνης (2000-04-27 00:00:00.0)
Ελληνικές επιτυχίες (1996-11-12 00:00:00.0)
Χρυσό μετάλλιο η Χατζηαβραμίδου (1996-11-08 00:00:00.0)
Μέτριες εμφανίσεις (1996-11-07 00:00:00.0)
Ασημένια η Μ. Χριστοφορίδου (1996-05-08 00:00:00.0)